Nawigacja

 • Podziękowanie za Koncert Kolęd

   

  Dyrektor  z Przewodniczącą Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy wraz z całą społecznością szkolną składają serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego, wyjątkowego Koncertu Kolęd i Pastorałek oraz kiermaszu świątecznego.

  Koncert ten był wyjątkowy ze względu na fakt, że w tym roku zbieraliśmy fundusze dla naszej uczennicy Zuzanny, która cierpi na anemię aplastyczną, jest po przeszczepie i nie może jeszcze wrócić do szkoły.

  Jest tak wiele osób, którym chciałybyśmy podziękować za pomysły, pracę, zaangażowanie, czas poświęcony na organizacje, przygotowanie przepysznych wypieków, stroików, ofiarowanie upominków do "Koła fortuny", pozyskiwanie sponsorów, dobre słowo, miły gest, uśmiech.

  Dziękujemy:

  -Burmistrzowi Kcyni-Panu Markowi Szarudze,

  -Orkiestrze Dętej OSP w Kcyni na czele z Panem Robertem Napierałą,

  -bydgoskiemu kataryniarzowi Marcelowi,

  -sołectwu Laskownica na czele z Panią Sołtys Wiolettą Czaja,

  -nieocenionym Paniom, które wytrwale pracowały przy kiermaszu, kawiarence i "Kole fortuny":

  A. Ciemnoczołowskiej, L. Lewandowskiej, K, Wiśniewskiej, K. Mróz, A. Szarwark, I.Kinowskiej, A. Drab, H. Heymann, J. Wieczorek, M. Nowak, E. Woźnickiej, W. Bernas, W. Czaja, A. Poznańskiej,

  - Panu Jakubowi Ciemnoczołowskiemu za wspaniałe poprowadzenie licytacji,

  -Księgarni "Biss" z Kcyni,

  -właścicielom sklepów: w Kowalewku, w Mieczkowie, Grene w Kcyni,

  -zakładom: "Jóźwiakowski" z Damasławka, i "Ebud" z Bydgoszczy,

  -sali "Biesiadna" w Laskownicy,

  -firmie kosmetycznej "NatArt" Natalia Kowalska oraz MMA Devil Club Kcynia,

  -Paniom: K. Nosal, E. Matuszak, B. Pater, W. Chróścinskiej-Nowakowskiej, D. Cegiełko-Jedynak, M.Purczyńskiej,

  -prywatnym darczyńcom: Panom E. Krollowi, P. Ławinskiemu, M. Tecławowi, M. Siwiakowi, M Dziejakowi, A. Knopińskiemu,

  -Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o z siedzibą w Bydgoszczy,

  -Bankowi Spółdzielczemu w Kcyni oraz przedstawicielom: Nest Banku-Pani Monice Sęga, PKOBP-Panu Pawłowi Andrzejewskiemu

  oraz wszystkim pozostałym osobom, który z nazwiska i imienia wymienić nie sposób, a które zaangażowały się w pomoc Zuzi.

  Dziękujemy również Paniom: A. Pachulskiej, E. Kaczmarek za przygotowanie koncertu od strony organizacyjnej, Panom: R. Końcowi i K. Wojtalewiczowi za wspaniałe dekoracje wprowadzające nas w uroczysty, świąteczny nastrój, uczniom oddziału przedszkolnego, klas: V i VII za piękne kolędy i pastorałki.

  Wszystkie te osoby i instytucje przyczyniły się do rekordowego wyniku zbiórki: *6569,00zł* zostało przekazane w dniu 20.12.2019r. na ręce Pani Eweliny-mamy Zuzi.Oprócz tej kwoty Pani Ewelinie zostały również przekazane pieniądze ze sprzedaży pierników przez Samorząd Uczniowski pod opieką Pani M. Chodoły- Halaburdy -235,00 zł.

          Mamy nadzieję,że ta kwota pozwoli naszej uczennicy i jej rodzicom choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i problemach, i da możliwość szczęśliwego i spokojnego spędzenia tak cudownego czasu, jakim są Święta Bożego Narodzenia.

          Jeszcze raz chylimy czoła przed Państwa szczodrością,hojnością i szczerymi, otwartymi sercami. Pamiętajmy:warto pomagać, bo dobro zawsze powraca!

  Wesołych Świąt !

                                                                  Marzena Wessołowska- dyrektor szkoły

                                                                  Małgorzata Siwiak-przewodnicząca Rady Rodziców

 • II miejsce Mistrzostwach Gminy Kcynia dziewcząt w siatkówce

  W poniedziałek 09  grudnia 2019 roku , w Szkole Podstawowej w Mycielewie  odbyły się Mistrzostwa Gminy Kcynia Szkół Podstawowych Dziewcząt w siatkówce. Do rywalizacji przystąpiły 4 drużyny.: Dziewierzewo, Laskownica, Mycielewo i Palmierowo.. Mecze odbywały się systemem „każdy z każdym”

   Klasyfikacja końcowa:

  1. Dziewierzewo
  2. Laskownica
  3. Mycielewo
  4. Palmierowo

  Skład naszej drużyny: Klaudia Pogoda, Agata i Michalina Tecław, Wanessa Wojciechowska, Natalia Czyż, Martyna Nowak, Nicola Panek, Oliwia Rzepecka, Julia Wiśniewska  

  tekst.J.Kurtysiak

 • Wesołych Świąt

 • Naszą choinkę pokazał TELEEXPRESS EXTRA

 • ZBLIŻENIA TVP Bydgoszcz mówiły o naszej choince

 • Koncert Kolęd i Kiermasz Świąteczny

  18 grudnia w naszej szkole odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek. Koncert ten był wyjątkowy, ponieważ w tym roku zbieraliśmy fundusze dla naszej uczennicy Zuzi, która cierpi na anemię aplastyczną. Uroczysty koncert rozpocząła Orkiestra Dęta OSP Kcynia, która zaprezentowała świąteczny repertuar. Następnie Pan Jakub Ciemnoczołowski wspaniale poprowadził licytacje. Na scenie nie zabrakło występów uczniów, którzy pięknie zaśpiewali kolędy i pastorałki. Koncert zakończył się występem Bydgoskiego Kataryniarza. Kolędowanie połączone było z kiermaszem świątecznym, na którym zaprezentowane zostały ozdoby wykonane przez uczniów i ich rodziców. Elementem tego wydarzenia była także kawiarenka z ciastem i kawą oraz „Koło fortuny”.

  Koncert przeniósł wszystkich zgromadzonych w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i wyzwolił niezapomniane emocje.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Koncertu Kolęd i Pastorałek oraz kiermaszu świątecznego.

  tekst.E.Kaczmarek

 • Zbudowaliśmy choinkę z imionami

  Zbudowaliśmy choinkę z imionami

  Ekologiczne choinki budowane w małej wiejskiej Szkole Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy podczas lekcji plastyki i techniki to już tradycja.

  Uczniowie budowali już choinkę z 700 butelek PET, 800 słoików, 2000 płyt CD, ze starych firan a w tym roku dziedziniec szkoły zdobi choinka wykonana z drewna.

  Drewno pozyskaliśmy od rodzica pracującego w lesie, który przygotował nam deski, farby pozyskaliśmy od wspaniałej , bydgoskiej firmy Flugger, która podarowała nam ekologiczne farby do drewna, a pomysł na wygląd powstał już w ubiegłym roku– mówi nauczyciel techniki i plastyki Robert Koniec.

  Choinka ma 76 imion uczniów naszej szkoły. Każde dziecko farbami malowało literki. Później przy pomocy nauczyciela Roberta Koniec, Pana Krystiana Wojtalewicza - kierowcy szkolnego autobusu i konserwatora Pana Jerzego Mroza odbył się montaż desek. Całość tworzy unikalną, personalizowaną choinkę. W przyszłym roku planujemy wykonać choinkę z używanych kredek, będziemy je zbierać cały rok, gdyż potrzeba ich kilka tysięcy.

  tekst.R.Koniec

 • Mikołajkowe spotkanie z pieskami

  Uczniowie Szkoły Podstawowej w Laskownicy, mieli niezwykłą okazję ponownie spotkać się z bardzo sympatycznymi pieskami terapeutycznymi. W wyniku współpracy pani Anny Pachulskiej i wolontariuszy Fundacji Terapeutycznej „Cane Pro Humano”, możliwe było zorganizowanie kolejnych zajęć z dogoterapii. Gościliśmy cztery pieski, które wspierają rozwój dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, dzięki cierpliwości i łagodnemu usposobieniu tych zwierząt, praca z dziećmi jest bezpieczna i przynosi znakomite efekty. Uczniowie podczas zajęć obserwowali zachowania piesków, wykonywali wraz z nimi różne sztuczki, oraz uczyli się zasad prawidłowego postępowania ze zwierzętami. W przerwie dzieci wykonały prace plastyczne, których efektem był utworzony z kółek piesek. Atmosfera zajęć była bardzo radosna, wolontariusze przygotowali dla uczniów słodkie upominki z okazji zbliżających się Mikołajek, dzieci natomiast w ramach podziękowań za przybycie przekazały zebrane wcześniej koce i karmę dla schroniska.

   

  tekst.Beata Siudak

 • Mikołajkowa wycieczka klasy VII

  Dnia 6 grudnia klasa 7 wraz z wychowawcą i p. dyrektor pojechała do multikina na film pt. ,,Kraina lodu 2”. Film wywarł na uczniach niesamowite wrażenie.

  Później wszyscy  spotkali się z Mikołajem , z którym zrobiono sobie pamiątkowe zdjęcie.

 • Otrzymaliśmy podziękowanie od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

      Nasza szkoła otrzymała podziękowanie od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za przyłączenie się do akcji Narodowego Czytania. W nasze ręce trafił okolicznościowy egzemplarz Nowel Polskich z dedykacją od pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy oraz list z podziękowaniem za współtworzenie tegorocznej akcji. Organizatorkami wspólnego czytania były: pani dyrektor Marzena Wessołowska i polonistka Beata Pater. Z naszej strony dziękujemy za wyróżnienie i możemy zapewnić, że na wspólnym czytaniu spotkamy się już w nowym roku.

  tekst.B.Pater

 • Wycieczka do Torunia

  4 grudnia 2019r. uczniowie klasy II, V, VIII naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem programu wycieczki był spektakl w teatrze Baj Pomorski. Dzieci obejrzały spektakl „Opowieść wigilijna”, który zachwycił wszystkich  i był pouczający.
  I powtarzając za Joanną Kulmową „A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd. Żeby   iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie. I  już na zawsze w misce księżyc widzieć…” Następnie udaliśmy się na spacer nad Wisłę. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Żywego Piernika. Przekroczenie bram muzeum umożliwiło nam dwie podróże w czasie. Pierwsze piętro w magiczny sposób przeniosło nas do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej uczniowie uczyli się piec pierniki. Poznali recepturę wypieku, a łącząc wszystkie składniki, własnoręcznie wygniatali, wkładali do form i kładli na blachę swoje pierniczki. Gotowe, jeszcze ciepłe pierniki, dzieci przywiozły na pamiątkę pobytu 
  w muzeum. Niektórzy też skosztowali ich chwilę po upieczeniu. Pierniczki były bardzo smaczne! Na drugim piętrze muzeum poznaliśmy manufakturę z początku XX wieku, którą zarządza rodzeństwo Rabiańskich. Zobaczyliśmy tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a każdy mógł ozdobić piernik lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę. Pobyt w muzeum był dla dzieci niesamowitym przeżyciem. Po tylu emocjach udaliśmy się na obiad. Posileniwybraliśmy się na Jarmark Bożonarodzeniowy. Uczniowie spacerowali po Starym mieście, zobaczyli pomnik Mikołaja Kopernika oraz przepiękne świąteczne dekoracje miasta. Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i pełni wrażeń. Wyjazd był bardzo udany, tym bardziej, że dopisała pogoda.

  tekst. A.Pachulska

 • Prośba o wsparcie Koncertu Kolęd i Pastorałek połączonego ze świątecznym kiermaszem

  Dyrektor oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc w organizacji corocznego Koncertu Kolęd i Pastorałek połączonego ze świątecznym kiermaszem, który odbędzie się w naszej szkole                           18 grudnia 2019r.

                Wdzięczni będziemy za każdą pomoc, którą Państwo zaoferujecie, gdyż wpływy z tegorocznego koncertu i kiermaszu przeznaczone zostaną na pomoc dla chorej uczennicy naszej szkoły uczęszczającej do klasy siódmej.

               Zuzia cierpi na anemię aplastyczną, jest po transplantacji komórek krwiotwórczych i jej stan zdrowia uniemożliwia jej powrót do szkoły.

                  Liczymy na Państwa przychylność i prosimy zarówno o wsparcie rzeczowe                                 ( gadżety, upominki na kiermasz) jak i finansowe.

                  Jeżeli zdecydujecie się Państwo na wsparcie finansowe prosimy o dokonanie przelewu na konto Rady Rodziców: 55 8166 0009 0010 3495 2000 0001 z dopiskiem „Dla Zuzi”.

                  Z góry dziękujemy i wierzymy, że w naszej okolicy istnieją ludzie, którym leży na sercu dobro każdego dziecka.

 • Dzień Praw Dziecka

  W ostatni piątek listopada uczniowie klasy szóstej pod okiem wychowawcy Roberta Koniec zaprezentowali, krótki program artystyczny z okazji „Dnia Praw Dziecka”. Uczniowie odgrywali różne scenki, które odzwierciedlały naruszenie poszczególnych praw dziecka. Słowne potyczki, przeplatane  wątkami z nadużyciem alkoholu i przemocą fizyczną miały na celu pokazanie skutków takiego zachowania. Uczennice: Amelia, Michalina i Olga oraz uczniowie: Daniel, Jakub, Tomek, Oliwier, Mateusz, Wojtek i Marek zapewne nauczyli swoje koleżanki i kolegów z innych klas czego nie czynić aby nie łamać podstawowych praw dziecka.

  Tekst. Robert Koniec

 • Światowy Dzień Pluszowego Misia

  25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość została zorganizowana przez dzieci z oddziału przedszkolnego. Zaproszone na nią zostały dzieci z klas I- III. Celem tego święta jest przypomnienie wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość i ciepło. Z tym właśnie łączy się Pluszowy Miś. Uczeń Antoś Pająk wcielił się w postać głównego bohatera i powitał wszystkich a dzieci podziękowały mu za przybycie poprzez zabawne wierszyki i piosenki. Odbył się również konkurs na misia " geometrycznego ". Dzieci z klas I-III miały za zadanie wykonać misie z trójkątów, kwadratów i prostokątów. Ogłoszono też wyniki konkursu pod hasłem " Wszystkie misie nasze są ". Na koniec zaproszeni goście zostali poczęstowani misiowym przysmakiem czyli herbatnikami z miodem. Dziękuję serdecznie rodzicom dzieci z oddziału przedszkolnego za pomoc w przygotowaniu uroczystości a w szczególności paniom : D. Pająk, M. Stalowskiej. Państwu P. M.Demskim dziękuję za słodki poczęstunek.

  Tekst. A.Lewandowska

 • Mamy wspaniałe pomoce dydaktyczne

  Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy wzbogacili się o wspaniałe pomoce dydaktyczne przeznaczone na wyposażenie pracowni do nauki fizyki, chemii, biologi i geografii. Po bogatych i przemyślanych zakupach przyszedł czas otwarcie kartonów i opakowań i przeznaczenie zakupionych pomocy na poszczególne pracownie.

  Zaproszenie Pani Dyrektor Marzeny Wessołowskiej przyjął Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, który nie krył podziwu bardzo ciekawymi pomocami zakupionymi z rezerwy budżetowej, która w tym roku została przeznaczona szkole w Laskownicy. Bardzo się cieszę, że fundusze zostały bardzo dobrze wykorzystane. Ilość i jakość pomocy do poszczególnych pracowni świadczy o przemyślanych i mądrych zakupach- powiedział do grona pedagogicznego i uczniów Pan Burmistrz Marek Szaruga.

  Uczniowie zaprezentowali włodarzowi zakupione pomoce dydaktyczne, pokazywali te, które na pierwszy rzut oka przypadły im do gustów. Na specjalnie przygotowanej ekspozycji były mikroskopy, globusy, magnesy, kompasy, urządzenia do pomiarów temperatur, ciśnienia czy wiatrów. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się lornetki i teleskopy do obserwacji przyrody. Wśród wielu pomocy były także przekroje różnych części ciała człowieka, fantom do nauki pierwszej pomocy, przestrzenny układ słoneczny i wiele innych pomocy do nauki biologii, chemii, fizyki i geografii.

  Największym zainteresowaniem cieszył się jednak już zamontowany TV 65'', który jest multimedialnym kombajnem z panelem dotykowym, wieloma aplikacjami do wymienionych przedmiotów, który w połączeniu z ośmioma tabletami daje nowoczesne narzędzie do nauki.

  Wyposażenie pracowni było możliwe dzięki przeznaczeniu kwoty 75 tysięcy złotych z rezerwy budżetowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazały dofinansowania szkołom podstawowym, które nie były wcześniej gimnazjami, czyli nie było w tych szkołach wyposażenia do nauki wspomnianych przedmiotów.

  Tekst.  Robert Koniec

 • Zapraszamy do udziału w konkursie pod hasłem „Moja wymarzona choinka”

  Organizator konkursu:

  Szkoła Podstawowa im. Miłośników Przyrody w Laskownicy

  Cele konkursu:

  • rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci oraz uzdolnień w dziedzinie plastyki i techniki,
  • kształtowanie aktywnej i twórczej postawy uczniów wobec sztuki oraz tradycji kulturowych,
  • zachowanie tradycji związanych z Bożym Narodzeniem,
  • popularyzacja twórczości uczniów Szkoły Podstawowej w Laskownicy

  Warunki uczestnictwa:

  • konkurs skierowany jest do dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I-III szkoły podstawowej,
  • każdy uczestnik wykonuje tylko jedną pracę,
  • praca, której tematem jest wymarzona choinka, może być wykonana dowolną techniką w formie płaskiej (wielkość A4) lub przestrzennej maksymalnie 30 cm,
  • do pracy należy dołączyć metryczkę: imię i nazwisko, klasa.

  Czas trwania konkursu:

  • 22.11.2019 – 18.12.2019,
  • prace konkursowe proszę dostarczyć do klasy 2, pani Beacie Siudak,
  • ogłoszenie wyników nastąpi 20.12.2019 roku.

   

  Ocena: 

  • prace  oceniać będzie Komisja Konkursowa powołana przez organizatora, która oceni: samodzielność w wykonaniu pracy, pomysłowość, estetykę,
  • w konkursie wyłonione będą I, II i III miejsce, za które będą przyznane nagrody rzeczowe,
  • udział w konkursie jest jednocześnie zgodą na publikację zdjęć nagrodzonych prac,
  • organizator nie zwraca uczestnikom zgłoszonych prac konkursowych.

   

  Zachęcamy do udziału

  Beata Siudak

 • Mówili o czystym powietrzu

  Zaczynamy życie z pierwszym oddechem i z ostatnim je kończymy. Dzięki tlenowi  możemy być, żyć, kochać i rozwijać się. W dzisiejszych czasach powietrze jest bardzo zanieczyszczone przez smog, zdrowe i świeże powietrze wydaje się, że jest na wagę złota.

  Zanieczyszczone powietrze to bardzo istotny problem w Polsce. Obywatel Polski z powodu zanieczyszczonego powietrza traci średnio około 9 miesięcy życia, dlatego edukacja w tym zakresie jest tak ważna. W 14 listopada w naszej szkole obchodzony był dzień czystego powietrza. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem zaprosił do szkoły bardzo wyjątkowych gości :

  pan Adam Kaczmarek inspektor ds. ochrony środowiska z Urzędu Miasta i Gminy Kcynia,

  pan kapitan Bartosz Walkowiak oficer prasowy komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią,

  pan Maciej Tubiszewski mistrz kominiarstwa

  pan plutonowy Łukasz Kaniewski z Lotniskowego Biura Meteorologicznego 12-tej Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu

  pani Halina Kosmatka pielęgniarka

  Zaproszeni goście wygłosili profesjonalną i bardzo ciekawą prelekcję dotyczącą zanieczyszczeń powietrza oraz w jaki sposób zapobiegać zanieczyszczeniom. Prelegenci przybliżyli również zebranym specyfikę zawodów jakie wykonują. Po prelekcjach odbyło się wręczenie nagród przez panią Dyrektor w asyście uczennic z samorządu Michalinę i Agatę Tecław uczniom, którzy zwyciężyli w szkolnym konkursie plastycznym promującym czyste powietrze ogłoszonym przez Samorząd Uczniowski, uczniowie nagrodzeni to Filip Kwiatkowski, Julia Wiśniewska i Klaudia Pogoda. Nie zabrakło w tym dniu podziękowań, które z rąk pani Dyrektor oraz przedstawicieli i opiekuna Samorządu Uczniowskiego pani Marzeny Chodoła – Halaburda otrzymali nasi zacni goście. Chcieli byśmy podziękować pani dyrektor Marzenie Wessołowskiej i panu Robertowi Koniec za pomoc w organizacji dnia świeżego powietrza.   

 • Rodzinne dyktando

  20 listopada w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród uczestnikom ,,Rodzinnego Dyktanda”. Konkurs został zorganizowany w ramach Tygodnia Świadomości Dysleksji i przystąpiło do niego 7 drużyn (rodzic, uczeń) z klasy IV i V. Poziom zmagań ortograficznych był bardzo wyrównany, wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z zakresu ortografii, była to również doskonała i efektywna forma rodzinnej zabawy i nauki.
  I miejsce ex aequo zdobyły tandemy: p.Lidia i Marcelina Lewandowskie oraz p.Anna i Aleksandra Pachulskie, II miejsce- p.Jakub i Paweł Ciemnoczołowscy, III miejsce – p.Milena Jutrzenka i Wiktor Baranowski, IV miejsce- p.Krystian i Wiktoria Kwiatkowscy. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas.

  tekst.B.Pater

 • Wycieczka uczniów klas I - III do Bydgoszczy

  Dnia 14 listopada 2019r. uczniowie klas I – III pojechali na wycieczkę do Bydgoszczy. Pierwszym punktem wycieczki był udział w spektaklu  pt. „Wschód i zachód słonia”. Główną bohaterką przedstawienia była Mała Słoniczka, która miała wyjątkową cechę - potrafiła latać, gdy była szczęśliwa,a gdy była smutna - zapadała się w piach pustyni. Obdarzona przez mamę ogromną miłością i najważniejszymi radami wyruszyła samodzielnie w świat. Na początku swej wyprawy zaprzyjaźniła się z Małpkiem i poznała Paskudnego Wielbłąda. Był on tak nieznośny dla wszystkich, że Słoniczka i Małpek postanowili znaleźć sposób na to, aby go zmienić. Od tego momentu rozpoczęła się wędrówka bohaterów w poszukiwaniu mądrego Hipopotama, w trakcie której musieli zmierzyć się z przeciwnościami losu, niesprzyjającą aurą, własnymi słabościami i zwątpieniem. Następnie uczniowie odwiedzili Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy.  Najpierw zaproszono nas do pracowni mydlarskiej, gdzie każdy, jak przystało na prawdziwego artystę – zaprojektował i wykonał swoje własne wielobarwne i  pięknie pachnące mydełka. Każde dziecko wybrało kolor, zapach oraz różnorodne dodatki, takie jak: płatki kwiatków, muszelki, ziarna kawy, itp. do umieszczenia w wybranej foremce. Następnie wlewał do niej pachnący płyn.  Podczas gdy nasze świeżo wyprodukowane mydła zastygały w swych formach, my zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania muzeum. Dzieci odbyły ciekawą podróż przez brudne dzieje Europy. Przeniosły się w czasy, kiedy mydło nie było czymś tak codziennym jak dzisiaj. Pięknie urządzone pomieszczenia, wyposażone w oryginalne zbiory służące do utrzymania czystości, przybliżyły uczniom sposoby dbaniao schludność naszych ciał przez długie lata – od starożytności aż po czasy współczesne. Okazało się, że największą wagę do czystości przykładali ludzie starożytni, najmniej o czystość dbali w średniowieczu. Zabawne opowieści przewodnika o historii higieny oraz możliwość użycia eksponatów były dopełnieniem zabawy. Dzieci dowiedziały się jak wyglądała kąpielw średniowieczu. Zobaczyły przedmioty służące do kąpieli i prania z ubiegłych stuleci ( tarka, balie, stuletnie wanny, kijanki do bicia bielizny ), a nawet stroje kąpielowe. Obejrzały XIX – wieczny pokój kąpielowy i kolekcję mydeł, mogły wejść do wielkiej drewnianej balii. Prawie wszyscy, po raz pierwszy w swoim życiu, zobaczyli jak wyglądała pralka Frania, czy muszla klozetowa sprzed 100 lat. Po zakończeniu prezentacji w muzeum, każdy otrzymał pięknie zapakowane własnoręcznie wykonane mydło.  Cała wyprawa w odległe i współczesne czasy była pouczającą historią mydła i brudu. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Manufaktury Słodyczy – Karmelowa Kraina. Tu dzieci na własne oczy przekonały się jak przebiega proces produkcji słodyczy. Mogły również spróbować własnych sił i samodzielnie wykonać smaczne lizaki. Dzieci pełne wrażeń po obejrzeniu spektaklu, zaopatrzone w pyszne lizaki, pachnące mydełka wróciły do domu.

  tekst. A.Pachulska

 • Konkurs „Jesienna Kompozycja” rozstrzygnięty!

  23 prace zgłoszono w konkursie plastyczno - technicznym pt. "Jesienna kompozycja" skierowanym do uczniów klas I-III i oddziału przedszkolnego. Celem konkursu było wykonanie zgodnej z tematem pracy plastycznej bądź technicznej, płaskiej lub przestrzennej dowolną techniką. Prace zgłoszone do konkursu okazały się bardzo pomysłowe, piękne i estetycznie wykonane. Podziwiając talenty i zaangażowanie jury w składzie: p. M. Purczyńska, p. Beata Siudak, p. R. Koniec  miało nie lada orzech do zgryzienia. 5 listopada 2019 r. wręczono nagrody

  i dyplomy w konkursie „Jesienna kompozycja”. Wyróżniono 6 prac, które zostały wykonane przez  dzieci  z oddziału przedszkolnego: Izę Wiśniewską, Nikolę Lewandowską, Marcelinę Pozorską, Kacpra Demskiego, Nikolę Rybacką. Prace wykonane przez uczniów klas I-III nagrodzono

  w dwóch kategoriach:

  Prace płaskie:

  I miejsce: Adam Hemmerling (klasa I)

  II miejsce: Kamil Pawlicki (klasa II), Patryk Szlachciak (klasa II)

  III miejsce: Maksymilian Pachulski (klasa III), Martyna Pawlicka (klasa II)

   

  Wyróżnienia dla: Wiktora Wika (klasa II) i Mikołaj Knopiński (klasa I)

  Prace przestrzenne:

  I miejsce: Artur Siwiak (klasa I)

  II miejsce: Mikołaj Kaczmarek (klasa III), Lena Wika (klasa II)

  III miejsce: Nadia Purczyńska (klasa I), Mikołaj Kinowski (klasa I)

  Pozostali uczniowie otrzymali upominki za udział w konkursie.

  tekst. A.Pachulska

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Miłośników Przyrody w Laskownicy
  89-240 Kcynia LASKOWNICA
 • 52/5893754

Galeria zdjęć