Nawigacja

Nawigacja

Aktualności

  • "Bo wolność to nie cel, lecz szansa, by spełniać najpiękniejsze sny i marzenia". Pod tym hasłem 8-go listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy III pod kierunkiem p. Beaty Lubianiec recytacją, śpiewem i tańcem oddali hołd poległym za wolność bohaterom oraz wyrazili wdzięczność za życie w suwerennym kraju.

  • Nowa galeria Pasowanie na ucznia szkoły została dodana do albumu fotograficznego

    Dziś 18 października 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania i ślubowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści wspaniale zaprezentowali się przygotowani pod kierunkiem swojej wychowawczyni Anny Pachulskiej. W obecności swoich rodziców, dyrekcji szkoły wykazali się wieloma umiejętnościami i pokazali, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Po podróży do czterech krain, wypiciu magicznego napoju wróżka(w tej roli Lilka Ryżek) zdjęła zły czar rzucony przez wiedźmę (w tej roli Nikola Ziarnik). Uroczystość poprowadzili uczniowie: Paweł Paczkowski i Wiktor Wika. W końcu nadszedł moment uroczystego ślubowania. Następnie Pani Dyrektor Marzena Wessołowska dokonała uroczystego aktu pasowania. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.

  • Nowa galeria DEN 2024 została dodana do albumu fotograficznego

    11 października w naszej szkole uroczyście obchodzono Dzień Edukacji Narodowej, którego mottem była sentencja Elizy Orzeszkowej ,,Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany drugiemu człowiekowi".

    Uroczystą akademię przygotowali uczniowie klasy VI pod opieką wychowawczyni p. Marzeny Wessołowskiej- ,,Dziady anno domini 2024 -czyli koszmarny sen znękanego nauczyciela". W oryginalnej scenerii pojawili się : Leń, Wagarowicz i Modnisia, którzy zostali przegnani przez Guślarza -Nauczyciela.

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

  • Konferencja prasowa Ministra Edukacji Narodowej

    Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty – to przepis ujęty w podpisanym dziś, 9 kwietnia br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.

    Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

  • Nie bądź zielony w temacie autyzmu. W kwietniu bądź niebieski

    Na początku kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji p. Edyta Kaczmarek przygotowała akcję informacyjną, mającą na celu podnoszenie świadomości naszej lokalnej społeczności na temat autyzmu. Na stronie internetowej szkoły ukazały się informacje, plakaty oraz film, będący  wprowadzeniem do tematyki autyzmu. W ramach akcji informacyjnej uczennica kl. VII (Zuzanna Hanyżewska) oraz uczniowie kl. V (Amelia Stróżyńska, Wiktoria Kwiatkowska, Aleksandra Pachulska, Kacper Hanyżewski, Marika Nowak, Marcelina Pozorska, Gracjan Pozorski, Aniela Kuklińska, Paweł Bernas) wykonali plakaty i w ten symboliczny sposób pokazali wsparcie dla osób ze spektrum autyzmu. Wcześniej uczniowie kl. V uczestniczyli w warsztatach pt. „Autyzm. Co to znaczy?”, które przeprowadziła p. Edyta Kaczmarek. Zajęcia miały im przybliżyć problemy ludzi dotkniętych autyzmem. Uczniowie oglądali filmy i na własnej skórze mogli poczuć, jak świat odczuwają osoby z tym zaburzeniem.

    Wyrażenie wsparcia oraz edukowanie od najmłodszych lat są bardzo ważne. Dzięki wiedzy i świadomości możemy zmienić świat osób z autyzmem na lepsze.

    Pamiętajmy: Autyzm- wystarczy zrozumieć. Tylko tyle i aż tyle…

  • ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH- konkurs plastyczny

    Warszawa, 7 kwietnia 2020 roku

    Szanowni Państwo, 

    zapraszamy wszystkie szkoły i ośrodki kultury do udziału w konkursie plastycznym na projekt znaczka pocztowego ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH.

    Placówki biorące udział w konkursie mogą przeprowadzić zajęcia edukacyjne oraz etap wewnętrzny za pośrednictwem Internetu.

    Czwarta edycja konkursu, organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska i Pocztę Polską, poświęcona jest tematyce wolontariatu. Temat ten jest szczególnie ważny w kontekście nowej podstawy programowej, wdrażanej stopniowo od roku szkolnego 2017/2018, która dostrzega siłę i wartość wolontariatu.

    Trzy najlepsze prace oraz nazwiska laureatów znajdą się na znaczkach pocztowych, które zostaną wprowadzone do obiegu jesienią 2020 roku.

    Konkurs patronatami honorowymi objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Infrastruktury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Rzecznik Praw Dziecka.

    Adresaci

    • dzieci i młodzież w wieku 7-19 lat; 
    • szkoły podstawowe; 
    • szkoły ponadpodstawowe; 
    • ośrodki kultury; 
    • nauczyciele/opiekunowie, którzy wcielą się w role Koordynatorów konkursu na terenie danej placówki;

    Przebieg konkursu

    Konkurs dzieli się na dwa etapy.

    W pierwszym koordynator powinien na terenie swojej placówki zorganizować zajęcia dotyczące wolontariatu, w którym zostaną wyłonione maksymalnie trzy najlepsze prace. Zajęcia oraz nabór prac można zorganizować za pośrednictwem Internetu.

    W zakładce POMOC przygotowaliśmy dział JAK PRZEPROWADZIĆ KONKURS PRZEZ INTERNET?. Znajdą tam Państwo propozycje materiałów edukacyjnych oraz rozwiązania technologiczne pozwalające:

    • przeprowadzić zajęcia edukacyjne online, 
    • zeskanować prace i zgody za pomocą telefonu, 
    • przeprowadzić głosowanie na najlepsze prace.

    W drugim etapie skany najlepszych prac należy przesłać organizatorom konkursu ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH za pośrednictwem strony www.oczamimlodych.pl

    Zadanie konkursowe

    Terminarz

    Przygotowanie projektu znaczka pocztowego, który przedstawiać będzie wolontariat w różnych aspektach: idee jakie ze sobą niesie, przykłady działań wolontariackich, a także korzyści zarówno dla beneficjentów, jak i samych wolontariuszy.

    do 30 kwietnia 2020 roku
    Rejestracja szkół i ośrodków kultury na stronie
    www.oczamimlodych.pl

    do 5 czerwca 2020 roku
    Nadsyłanie najlepszych prac wyłonionych w wewnętrznym konkursie.

    Więcej informacji:

    www.oczamimlodych.pl

    Serdecznie zapraszamy! 

    Maria Jakubowska
    Koordynatorka konkurs

  • ZAKAZ WYCHODZENIA NA ULICĘ NIELETNICH BEZ OPIEKI DOROSŁEGO

    ZAKAZ WYCHODZENIA NA ULICĘ NIELETNICH BEZ OPIEKI DOROSŁEGO. Ograniczenie dotyczy: przebywania osób do 18 roku życia poza domem bez opieki dorosłegoNa czym polega? Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy i tylko w określonych przypadkach:dojazdu do i z pracy,wolontariatu na rzecz walki z COVID-19,czy też załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.

  • Ruszył projekt „Szkoła z TVP” Lekcje są emitowane od poniedziałku do piątku

    Ruszył projekt „Szkoła z TVP” Lekcje są emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. To wspólna inicjatywa Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej dedykowana uczniom szkół podstawowych. Sponsorem projektu „Szkoła z TVP” jest Fundacja PGNiG.

    „Szkoła z TVP” jest dostępna na czterech kanałach: TVP Sport, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP3. Pasmo to skierowane jest do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Lekcje realizowane są zgodnie z obowiązującą podstawą programową i wytycznymi MEN. Zajęcia mają angażować wszystkich uczniów, tych najmłodszych oraz tych, którzy przygotowują się do egzaminu ośmioklasisty. Dzięki „Szkole z TVP” czas spędzony w domu będzie dla dzieci twórczy i inspirujący.

    „Szkoła z TVP” dostępna będzie w kanałach TVP od poniedziałku do piątku, w dwóch blokach programowych: porannym - rozpoczynającym się zawsze od godz. 8:00 i powtórzeniowym - od godz. 12:30. Dodatkowo wszystkie wyemitowane na antenie lekcje będą dostępne na vod.tvp.pl w specjalnie przygotowanych serwisach, dedykowanych każdej klasie oraz na stronie szkolaztvp.

    Chcąc wziąć udział w zajęciach zorganizowanych w „Szkole z TVP” wystarczy wybrać odpowiednią antenę Telewizji Polskiej, na której prowadzone są lekcje dla konkretnej klasy, następnie wskazać godzinę emisji lekcji w danym dniu. Dzięki dwukrotnej emisji w ciągu dnia tej samej lekcji, zawsze na tej samej antenie, dziecko może w łatwy i przystępny sposób wybrać i zapamiętać swoją klasę.

    Wszystkie cztery kanały Telewizji Polskiej, na których emitowana jest „Szkoła z TVP” są dostępne dla każdego, za darmo. Aby mieć gwarancję pełnej dostępności kanałów, uruchomiona została dodatkowa emisja programu TVP Rozrywka na cyfrowym multipleksie trzecim (MUX3), naziemnej telewizji cyfrowej. Telewizory dostroją się automatycznie do nowych ustawień, natomiast w przypadku niektórych odbiorników telewizyjnych, może zaistnieć konieczność ręcznego dostrojenia. Można to zrobić w bardzo prosty sposób.

    Poszczególne kroki mogą się nieco różnić w zależności od urządzenia - inny układ przycisków na pilocie do telewizora. Dlatego, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zajrzeć do instrukcji. W większości pilotów zdalnego sterowania do nawigacji po menu oraz wyboru poszczególnych opcji służą przyciski „lewo”, „prawo”, „góra”, „dół”, rozmieszczone w formie krzyża ze środkowym przyciskiem służącym do potwierdzenia wyboru (oznaczonym „OK” lub „enter”). W menu odbiornika (wchodzimy z reguły przyciskiem „menu”), znajdujemy zakładkę „ustawienia” (ang. „settings”), a następnie wyszukujemy opcję „skanowanie”, „wyszukiwanie programów”, „strojenie” lub „tunning” (nazwa może się różnić w zależności od urządzenia). Jeżeli odbiornik poza odbiorem naziemnym obsługuje większą liczbę trybów (satelitarny, kablowy), upewniamy się, że jest zaznaczona opcja „odbiór naziemny”, „telewizja naziemna” lub „DVB-T”.

    Zatwierdzamy uruchomienie skanowania (przeszukiwania pasma), ale z reguły wymagane jest dodatkowe potwierdzenie.

    Odczekujemy kilka minut, aż zakończy się skanowanie pasma (w tym czasie na ekranie zwykle pojawia się pasek postępu) i gotowe!

     

    TVP ABC uruchamia nowy kanał edukacyjny online

    KulturaPasma edukacyjne Telewizji PolskiejTelewizja Polska od początku zawieszenia zajęć w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych intensywnie wspiera działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Poza specjalnymi pasmami TVP ABC i TVP Kultura zostały uruchomione również audycje w serwisie VOD.TVP.PL.Od 19 marca br. TVP we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchomiła wirtualny kanał edukacyjny. Od poniedziałku do piątku, na stronie vod.tvp.pl w godzinach 9:00-20:00 w sekcji „eSzkoła” uczniowie i nauczyciele mogą znaleźć wartościowe materiały dotyczące wybranego zagadnienia.Ponadto od 23 marca br. działa „Domowe przedszkole” TVP ABC, które również można znaleźć na VOD.TVP.PL  To oferta dla najmłodszych dzieci i ich rodziców.

  • Biblioteka szkolna zachęca uczniów do korzystania z bibliotek cyfrowych

    Biblioteka szkolna zachęca uczniów do korzystania z bibliotek cyfrowych i innych darmowych źródeł. Oto lista stron, gdzie znajdziecie lektury oraz ciekawe pozycje książkowe do przeczytania;

    WolneLektury.pl

     Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

    Lektury.gov.pl

     Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

    ChmuraCzytania.pl

    Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

    Masz tę moc - ebook o koronawirusie

    Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? Dostępny jest tutaj.

    Polona.pl

    Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

  • Ogólnopolska akcja- kartka dla medyka

    Akcja polega na narysowaniu, namalowaniu czy stworzeniu kartki/rysunku z życzeniami i podziękowaniami dla medyka. Niech to będzie nasze podziękowanie za ich trudną pracę i znak, że doceniamy i jesteśmy im wdzięczni.Wykorzystajmy ten czas na rozmowy, debaty, wypowiedzi, rysunki, a nawet wypracowania na temat pracy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i wszystkich pracowników służby zdrowia.Podziękujmy za walkę o nasze zdrowie!Przesyłajcie kartki/prace do nas w wiadomości na FB szkoły oraz wrzucajcie na stronę:https://padlet.com/specjalni_tik/KARTKIAkcja trwa do środy. W środę wieczorem opublikujemy Wasze prace:)Link do wydarzenia:https://www.specjalni.pl/2020/03/kartka-dla-medyka-akcja-uczniow-i.html?fbclid=IwAR0baFABJboGfnT8THIfd-Mo44MDzLN1gOhsWV3ntU7dSOoKiA-BvwAXoZ4#more

  • Dwa słowa od pedagoga

  • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, zaś motywem odchodów jest kolor niebieski.

    To doskonały czas, aby poszerzyć i wzbogacić wiedzę na temat tego zaburzenia.

    Zapraszam do zapoznania się z informacjami i obejrzenia krótkiego filmu, mających na celu przybliżenie tematyki autyzmu.

  • Informacja Ministra Edukacji o egzaminie próbnym

    Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych. Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić taką próbę od 30 marca do 1 kwietnia br.

    Wszystkie niezbędne materiały do przeprowadzenia egzaminów zostaną zamieszczone na stronie internetowej CKE oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:

    • 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
    • 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
    • 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

    Proszę Państwa o zapoznanie się z komunikatem MEN i CKE, który przekazujemy w załączeniu, a także poinformowanie nauczycieli, uczniów klas VIII i ich rodziców o przygotowaniach do próbnego egzaminu. W komunikacie znajdą Państwo m.in. wskazówki, jak w warunkach kształcenia na odległość można przeprowadzić egzamin i przekazać nauczycielom zadania do oceny. Zasady oceniania CKE przekaże dyrektorom w późniejszym terminie.

    Mam nadzieję, że w próbnym egzaminie ósmoklasisty weźmie udział jak najwięcej uczniów.

  • Nauczanie zdalne-obowiązkowe!

    W związku z wejściem w życie Rozporządzenia MEN z 20 marca 2020r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem , przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 , które obowiązuje od 26.03 do 10.04.2020r. informuję, że nauczanie zdalne jest OBOWIĄZKOWE!

    Jeżeli chodzi o przekazywanie treści nauczania dla naszych uczniów nic się nie zmienia:Nadal umieszczamy dla Was zadania w poniedziałki w zakładce NAUCZANIE ZDALNE obowiązujące na cały tydzień. Zachęcamy również do korzystania z platformy edukacyjnej epodręczniki, do której nauczyciele i uczniowie otrzymali hasła i loginy (nauczyciele, którzy będą pracowali z uczniami na platformie ustalą sposób komunikacji i przekazywania informacji zwrotnej z zachowaniem środków ochrony danych osobowych).

     Od 26 marca Ministerstwo nałożyło na nas obowiązek realizacji podstawy programowej-będziemy to robić w miarę możliwości - o doborze treści zgodnych z podstawą będą indywidualnie decydować nauczyciele poszczególnych przedmiotów, którzy również określą i przekażą Wam poprzez uzgodnione adresy mailowe,MMS-s,wskazane numery telefonów lub dostępne komunikatory sposoby, formy i terminy realizacji zadań.

    Oczywiście nadal obowiązują Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania, nauczyciele - przedmiotowcy stosują swoje Przedmiotowe Zasady Oceniania ze szczególnym uwzględnieniem oceniania kształtującego, aby przekazać Wam jak najwięcej informacji zwrotnych na temat zadań, które wykonacie.

    Uczniowie: pracujcie sumiennie, starannie, rzetelnie , a przede wszystkim systematycznie!

    Rodzice: proszę Was, abyście w miarę możliwości pomogli dzieciom, gdyż jest to dla nich nowa, trudna sytuacja wymagająca uwagi z Państwa strony.

    Bądźmy dla siebie wyrozumiali, cierpliwi i życzliwi w tych trudnych dniach.

    Rozporządzenie określa długość trwania przerwy w zajęciach do 10 kwietnia 2020r.

    Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy

    Marzena Wessołowska

  • Uczymy Was jak się zalogować do e-podreczników

    Szanowni Uczniowie. Poniżej pokazujemy Wam film instruktażowy jak sie zalogować do platformy https://epodreczniki.pl 

    Prosimy aby kazdy uczeń naszej szkoły założył swoje konto na e-podręczniki.pl W celu rejestracji bedzie potrzebny Wasz adres email i pomoc Rodziców. LOGIN-y i pierwsze hasła, które bedziecie musieli zmienić otrzymacie od swoich wychowawców.

     

    Dodatkowo załączamy jeszcze instrukcje w formacie PDF, którą możecie się wesprzeć.

     

    Pobierz instrukcję e_podreczniki.pdf

     

  • Eko-rysowanie na ekranie

    W związku z panującą w Polsce trudną sytuacją epidemiologiczną Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu przygotował cykl 10 zajęć z rysunku dla dzieci pn.: EKO-RYSOWANIE NA EKRANIE.

    Codziennie o 10.00 zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych zamieszkałych na terenie woj. kujawsko-pomorskim.  W piątek 27 marca ogłosimy konkurs plastyczny, w którym nagrodą główną będzie hulajnoga elektryczna.w którym nagrodą główną będzie hulajnoga elektryczna.

    Warsztaty publikowane są na profilu Facebook WOŚIGW w Toruniu www.facebook.com/wfosigw.torun oraz na kanale Youtube.

  • INFORMACJA DLA RODZICÓW

    W związku z zaleceniami MEN dotyczącymi opracowania informacji dla rodziców -  jak organizować dzieciom warunki do nauki w domu , jak dziecko motywować i wspierać do systematycznego uczenia się oraz jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci - przesyłamy Państwu krótkie opracowanie.

     

    INFORMACJA DLA RODZICÓW

     

    1. Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu.

     

    1. Zanim dziecko zasiądzie do nauki, warto zadbać, by nic go nie rozpraszało: wyłączyć telewizor, radio, zamknąć drzwi do pokoju, sprawdzić czy nie dochodzą z innych pomieszczeń np. odgłosy świetnie bawiącego się rodzeństwa. W pobliżu nie powinno być np. komputera czy ulubionej zabawki. Im mniej będzie dookoła rozpraszających bodźców, tym lepiej. Pamiętaj w pomieszczeniu w którym dziecko się uczy powinna panować CISZA.
    2. Zadbaj by dziecko miało swój kącik do nauki, najlepiej z własnym biurkiem i krzesłem przystosowanym do wzrostu dziecka.
    3. Ważne jest też by światło padało z lewej strony gdy dziecko jest praworęczne a z prawej gdy dziecko jest leworęczne.
    4. Oświetlenie elektryczne nie może być zbyt słabe, nie może też być zbyt jaskrawe.
    5. Na biurku powinien panować porządek, znajdować się na nim powinny tylko rzeczy aktualnie potrzebne do nauki.
    6. W pokoju nie może być duszno ani zbyt gorąco, optymalna temperatura to ok. 20 – 21 stopni Celsjusza.
    7. Nie spodziewaj się, że dziecko będzie uczyć się dwie godziny bez przerwy. Gdy się zmęczy nauką, jego koncentracja osłabnie. Dlatego najlepiej jest, by robiło w czasie uczenia krótkie 10-15-minutowe przerwy np. na zrobienie herbaty czy inną mało absorbującą aktywność – pamiętaj nie może to być nic od czego będzie je trudno oderwać.  Dzieci osiągają dojrzałość szkolną (a co za tym idzie umiejętność koncentracji) w różnym czasie. Niektóre siedmio-, ośmiolatki potrafią godzinami rysować czy budować z klocków, a dla innych to zadanie ponad siły.
    8. Jeśli dziecko uczy się, nie przeszkadzaj mu. Nie pozwól też, by robiło to rodzeństwo.
    9. Na atmosferę do nauki wpływa ilość książek w domu oraz nastawienie rodziców do szkoły i edukacji. Im bardziej RODZICE wspierają dziecko w nauce, tym lepsza jest atmosfera do uczenia się.
    10. Bądź gotowy do pomocy, jeśli dziecko cię potrzebuje. Nie naciskaj jednak, jeśli o to nie prosi. Czasem lepiej je zostawić, by rozwiązało problem samo. Nie jest jednak dobrze, jak dziecko ma poczucie że jest ze swoimi szkolnymi problemami samo.
    11. Gdy dziecko uczy się, dyskretnie sprawdzaj, czy rzeczywiście to robi.
    12. Sprawdzaj czy dziecko odrobiło wszystko co było zadane, sprawdź też czy zadania wykonane są prawidłowo.
    13. Nigdy nie zapominajmy o jeszcze jednym potężnym narzędziu. Pochwała za odrobione lekcje skutecznie dodaje dziecku skrzydeł.
    1. Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą.

    Nie wszystkie dzieci chętnie zabierają się do nauki. Wiele zwleka z odrabianiem lekcji, odkłada szkolne obowiązki na później, z niezadowoleniem siada do książek. Rodzice często zastanawiają się, w jaki sposób zachęcić dziecko do nauki. Uciekają się przy tym do najróżniejszych metod: moralizują (,,Ja w twoim wieku…”), straszą (,,Do niczego w życiu nie dojdziesz”), obiecują drogie prezenty, płacą za dobre oceny. Metody te często okazują się jednak na dłuższą metę nieskuteczne. Co więc zrobić, aby nauka przestała być dla dziecka uciążliwym obowiązkiem i stała się dla niego przyjemniejsza?

    Każde dziecko jest inne i inne metody będą najlepiej się sprawdzać przy wspieraniu jego motywacji do nauki, ale jest kilka uniwersalnych sposobów.

    1. To, co pomaga dziecku zmobilizować się do pracy, to dobra organizacja czasu nauki. Bardzo ważny jest stabilny harmonogram. Najlepiej, aby uczyło się o stałej porze (najlepiej rano), w miejscu, gdzie jest cicho i spokojnie, gdzie dziecko może się skoncentrować i nic go nie rozprasza.
    2. Ważna jest systematyczność. Czasem dziecko po prostu nie wie, w jaki sposób zabrać się do pracy. Kiedy trzeba przygotować się do sprawdzianu, nauczyć na pamięć wiersza, napisać wypracowanie i rozwiązać kilka zadań z matematyki, wówczas naprawdę można się pogubić i zniechęcić. Podpowiedzmy dziecku, co może zrobić, aby wykorzystać czas przeznaczany na naukę w sposób jak najbardziej efektywny.
      W systematycznej nauce znaczącą rolę odgrywają również rodzice. Są dla dziecka przykładem i wsparciem, ale powinni je teżsystematycznie kontrolować.
    3. Duży wpływ na motywację ma także pozytywna ocena rezultatów pracy. Każdy lubi, gdy jego starania są doceniane. Pamiętajmy więc, aby zauważać nawet niewielkie osiągnięcia dziecka i aby chwalić je nawet za drobne postępy. Nie stawiajmy dziecku zbyt wygórowanych wymagań, swoje oczekiwania dostosujmy do jego możliwości. Dzieci różnią się między sobą pod względem zdolności do nauki, więc nie każdy uczeń może mieć same piątki. Warto doceniać nie tylko końcowy efekt pracy, ale również sam fakt przystąpienia do niej, wysiłek wkładany w proces uczenia się. Jest to szczególnie ważne w przypadku słabszych uczniów, którzy często pomimo dużego nakładu pracy i czasu osiągają nie zawsze zadowalające efekty. Jeśli rodzice będą skupiać uwagę jedynie na niepowodzeniach dziecka, wówczas szybko straci ono chęć do nauki. Najlepszy efekt da pochwała konkretna, wskazująca na pozytywne działanie, a nie pochwała dziecka jako takiego np. „Świetnie obliczyłaś to zadanie z matematyki”, „Znalazłaś bardzo dobrą drogę do rozwiązania tego zadania”, „Fantastycznie narysowałaś to drzewo”, zamiast zdań typu: „Jak zawsze jesteś dobra z matematyki”, czy też „Masz niezłe zdolności plastyczne”. Poza tym od czasu do czasu potrzebna jest też nagroda.
    4. W nauce warto stosować różnego rodzaju techniki ułatwiające zapamiętywanie.
      • Notatki z wykorzystaniem różnych kolorów, podkreśleń i zabawnych rysunków,
      •  bazowanie na skojarzeniach, robienie wykresów, map myśli.Najtrudniejszy materiał możesz łatwiej przyswoić dzięki kojarzeniu wiadomości z obrazami np. z fizyki – pojęcie “ciepłe powietrze jest lżejsze niż zimne” należy powiązać z balonem, który napompowany takim powietrzem leci w górę.
      • Wszelkiego rodzaju fiszki, czyli słowa klucze i hasła w książkach, na tablicy, ścianie, biurku.

     To wszystko może pomóc dziecku lepiej i bardziej trwale opanować materiał.

    1. Każdy uczeń w jakimś momencie swojej kariery szkolnej zadaje sobie pytanie: ,,Po co właściwie tego wszystkiego się uczę?”. Pomóżmy więc dziecku dostrzec korzyści, jakie może odnieść z posiadanej wiedzy, pokażmy mu, w jaki sposób powiązać ją z codzienną rzeczywistością i jak wykorzystać ją w praktyce np. dziecko w szkole uczyło obliczać się pole prostokąta, więc zapytajmy je czy mogłoby Wam pomóc policzyć ile metrów wykładziny, parkietu muszą Państwo kupić do danego pokoju, gdyż w niedługim czasie mają Państwo zamiar położyć nową wykładzinę. Dzieci stawiające sobie za cel zdobycie wiedzy lepiej się uczą, czerpią większą przyjemność z nauki. Tutaj wsparcie rodziców i dawanie przykładu własnym postępowaniem jest niezastąpione. Już samo okazanie zainteresowania może zdziałać bardzo wiele. Zachęcajmy dziecko do rozmów, do myślenia, do wyrażania własnych opinii. Rozbudzajmy w nim zainteresowanie otaczającym światem. Pokażmy mu, że nauka naprawdę może być interesująca i przyjemna.
    2. Nie wyręczajmy dziecka w odrabianiu lekcji. To bardzo ważne. Kiedy prosi o pomoc, nie podawajmy mu gotowych rozwiązań, ale jedynie na nie naprowadźmy, udzielmy wskazówek, wyjaśnijmy wątpliwości. Zachęćmy ucznia do samodzielności. Samodzielnie rozwiązane zadanie może dostarczyć dziecku dużej satysfakcji, wzmacnia w nim również poczucie, że jest w stanie poradzić sobie z trudnościami. Jest to szczególnie ważne, ponieważ uczeń posiadający wiarę w swoje siły nie zraża się niepowodzeniami, a stawiane przed nim zadania traktuje nie jak uciążliwe obowiązki, ale jak przyjemne wyzwanie, któremu jest w stanie sprostać.
    3. Podsumowując, jeśli chcesz pomóc dziecku zwiększyć motywację do nauki:
      • podkreślaj znaczenie nauki w życiu człowieka,
      • doceniaj pracę i samodzielność,
      • dostrzegaj osiągnięcia dziecka,
      • pomagaj, ale nie wyręczaj,
      • nie wyśmiewaj niepowodzeń, ale wskaż jak można uczyć się na błędach,
      • nie stawiaj wymagań wobec dziecka ponad jego możliwości,
      • pokazuj praktyczne zastosowania informacji zdobytych w szkole,
      • wzbudzaj w dziecku zainteresowania wieloma dziedzinami życia,
      • stwórz warunki do poszerzenia wiedzy i doświadczeń dziecka,
      • pomagaj w rozwinięciu umiejętności potrzebnych w nauce (czytanie, zapamiętywanie, notowanie, koncentracja uwagi i inne),
      • wspieraj!

     

    1. Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

     

    1. Pamiętaj o tym, aby zawsze korzystać z aktualnego programu antywirusowego – wybieraj oprogramowania, które są sprawdzone. Warto również na bieżąco i regularnie skanować komputer pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania.
    2. Twórz bezpieczne, skomplikowane hasła – nie wybieraj tych, które są łatwe do odgadnięcia. Zadbaj o to, aby mieć inne hasło do każdego portalu i profilu – dzięki temu nawet w sytuacji, kiedy Twoje hasło do jednego miejsca zostanie wykradzione, inne hasła pozostaną bezpieczne. Warto również korzystać ze specjalnych generatorów haseł, które pozwalają na stworzenie długich, bardzo skomplikowanych haseł zabezpieczających.
    3. Zwracaj uwagę, czy witryna, z którą chcesz się połączyć, posiada certyfikat SSL – dzięki temu zyskasz pewność, serwer, z którym się łączysz, jest tym właściwym, a IP nie zostało podmienione. Dzięki certyfikatom SSL internetowe transakcje są o wiele bardziej bezpieczne – na przykład w sklepach internetowych.
    4. Nie podawaj w Internecie żadnych prywatnych danych – unikaj wszelkich  serwisów, wymagających podania numeru PESEL, adresu, nazwiska czy numeru telefonu.
    5. Unikaj pobierania plików z niepewnych źródeł.
    6. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail, nie pobieraj załączonych w nich plików oraz nie wchodź na strony z linków w takich wiadomościach – mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie.
    7. Unikaj nawiązywania relacji z osobami, których nie znasz – jeśli ktoś obcy zaprasza Cię do znajomych na portalu społecznościowym, bezpieczniej będzie odrzucić takie zaproszenie.
    8. Dwukrotnie przemyśl, zanim pozwolisz aplikacji na uzyskanie dostępu do Twojej lokalizacji czy treści w telefonie. Ta sama zasada dotyczy korzystania ze stron internetowych – nie klikaj “Akceptuję” czy “Potwierdzam” za każdym razem, kiedy chcesz jak najszybciej dostać się na witrynę internetową. W ten sposób udzielasz zezwoleń na dostęp do wielu informacji – warto najpierw zapoznać się z regulaminem i dokładnie sprawdzi, co akceptujesz.
  • Konkurs plastyczny w ramach lekcji klas I-III

    W ramach zajęć plastyki zachęcam do wykonaią prac konkursowych w Gminnym Konkursie Plastycznym "Segregacja śmieci oczyma dziecka" .

    Czas od zajęć edukacyjnych w placówkach oświatowych wykorzystaj na stworzenie prac plastycznych. Burmistrz Kcyni zaprasza do udziału w Gminnym Konkursie Plastycznym "Segregacja śmieci oczyma dziecka" propagującym prawidłową segregację śmieci. Konkurs skierowany jest do przedszkolaków i uczniów klas I-III szkółpodstawowych z terenu Gminy Kcynia. Jak ważną kwestią jest prawidłowa segregacja odpadów o tym nie trzeba nikomu tłumaczyć. By wspierać zagadnienia związane z prawidłową segregacją śmieci, a co za tym idzie dbałością o stan naszego środowiska i przyrody, jak również wspierać zdolności plastyczne naszych uczniów ogłaszamy konkurs.Termin nadsyłania prac mija 8 kwietnia.Szczegóły pod linkiem http://www.kcynia.pl/…/03245d7339032d30765c45d18e291ff5.htm…

  • Zapraszamy na portal gry.kujawsko-pomorskie.pl

    Wirtualna wycieczka po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych, podróż po regionie śladem Fryderyka Chopina, ciekawostki o zabytkach i atrakcjach turystycznych, a także quizy, kolorowanki i układanki – nauka poprzez zabawę to nasza propozycja dla dzieci i młodzieży szkolnej pozostających w domach ze względu na epidemię. Gry edukacyjne udostępniamy na stronie internetowej gry.kujawsko-pomorskie.pl

    - Kujawsko-pomorski portal zawierający gry edukacyjne to szczególnie dziś doskonały sposób na zabawę połączoną z nauką dla przedszkolaków i młodszych uczniów, którzy przy okazji chłoną wiedzę o naszym województwie. Wspólna gra niech będzie okazją, by miło i efektywnie spędzić czas, a przy tym poznać nasz region na nowo – mówi marszałek Piotr Całbecki

     

    Portal gry.kujawsko-pomroskie.pl powstał kilka lat temu na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Zapraszamy w nim do zabawy online, podczas której dzieci i młodzież zdobywają i poszerzają wiedzę o Kujawach i Pomorzu.

     

    Jedną z naszych propozycji jest wirtualna wycieczka po parkach krajobrazowych. Możliwość wyboru poziomu trudności w grze sprawia, że jest ona interesująca zarówno dla młodszych, jak i starszych uczestników zabawy. Poruszając się po internetowej planszówce, poznajemy walory przyrodnicze parków krajobrazowych, m.in. gatunki zamieszkujących je zwierząt i wyjątkową roślinność, a także legendy i podania.

     

    Ciekawą formą zabawy jest wycieczka po naszym regionie szlakiem Fryderyka Chopina. Wcielając się w postać młodego pianisty poznajemy miejscowości, które zwiedział oraz miejsca, gdzie znajdują się pamiątki po nim i jego bliskich. Jednym z takich miejsc jest Szafarnia w powiecie golubsko-dobrzyńskim, gdzie mały Fryderyk spędzał wakacje, a w której obecnie znajduje się Ośrodek Chopinowski.

     

    Na portalu zamieściliśmy również układanki, dzięki którym uczniowie poznają powiaty województwa kujawsko-pomorskiego oraz lokalne atrakcje turystyczne. Są tu też kolorowanki, układanki i quizy sprawdzające zdobytą w takcie zabawy wiedzę o regionie.

     

    Czytaj także:

     

     

    Beata Krzemińska

    rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

  • Propozycja dla naszych uczniów. Oglądaj od godz. 9:00-13.00

    Telewizja Polska we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchomiła pierwszy kanał edukacyjny on-line. Nowe pasmo jest odpowiedzią na potrzeby uczniów i nauczycieli podczas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach. Już od dziś, 19 marca o godz. 9.00 na stronie vod.tvp.pl pojawią się pierwsze materiały. Zachęcamy do oglądania!

  • Nudzisz się w domu? Mamy dla Ciebie ciekawe propozycje

    Nasi uczniowie zawsze chętnie spędzali lekcje w pracowni komputerowej i dlatego dziś wyszukaliśmy specjalnie dla Was kilka bardzo ciekawych adresów. Czas spędzony w internecie może być ciekawy i przyjemny. Przekonajcie się! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy materiały edukacyjne, platformy, strony i serwisy internetowe

    1. Epodreczniki.pl
    2. Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
    3. Portal lektury.gov.pl
    4. Strona Centrum Nauki Kopernik
    5. Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
    6. Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
    7. Serwis Ninateka
    8. Serwis Muzykoteka Szkolna
    9. Biblioteka Cyfrowa Polona
    10. Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
    11. Serwis Telewizji Polskiej
    12. Serwis Polskie Radio Dzieciom
strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Miłośników Przyrody w Laskownicy
    89-240 Kcynia LASKOWNICA
  • 52/5893754

Galeria zdjęć