Nawigacja

Nawigacja

Aktualności

  • "Bo wolność to nie cel, lecz szansa, by spełniać najpiękniejsze sny i marzenia". Pod tym hasłem 8-go listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy III pod kierunkiem p. Beaty Lubianiec recytacją, śpiewem i tańcem oddali hołd poległym za wolność bohaterom oraz wyrazili wdzięczność za życie w suwerennym kraju.

  • Nowa galeria Pasowanie na ucznia szkoły została dodana do albumu fotograficznego

    Dziś 18 października 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania i ślubowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści wspaniale zaprezentowali się przygotowani pod kierunkiem swojej wychowawczyni Anny Pachulskiej. W obecności swoich rodziców, dyrekcji szkoły wykazali się wieloma umiejętnościami i pokazali, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Po podróży do czterech krain, wypiciu magicznego napoju wróżka(w tej roli Lilka Ryżek) zdjęła zły czar rzucony przez wiedźmę (w tej roli Nikola Ziarnik). Uroczystość poprowadzili uczniowie: Paweł Paczkowski i Wiktor Wika. W końcu nadszedł moment uroczystego ślubowania. Następnie Pani Dyrektor Marzena Wessołowska dokonała uroczystego aktu pasowania. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.

  • Nowa galeria DEN 2024 została dodana do albumu fotograficznego

    11 października w naszej szkole uroczyście obchodzono Dzień Edukacji Narodowej, którego mottem była sentencja Elizy Orzeszkowej ,,Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany drugiemu człowiekowi".

    Uroczystą akademię przygotowali uczniowie klasy VI pod opieką wychowawczyni p. Marzeny Wessołowskiej- ,,Dziady anno domini 2024 -czyli koszmarny sen znękanego nauczyciela". W oryginalnej scenerii pojawili się : Leń, Wagarowicz i Modnisia, którzy zostali przegnani przez Guślarza -Nauczyciela.

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

  • Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach

    Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.

  • Rusza e-szkoła

    Kujawsko-Pomorska e-Szkoła rusza w poniedziałek (16 marca) o godz. 12.00. Startujemy z lekcjami maturzystów, od wtorku także zajęcia dla ósmoklasistów. To młodzież tych klas mogłaby ponieść największe straty wynikające z zamknięcia szkół. Transmisja online na www.kujawsko-pomorskie.pl i edupolis.pl.

    Projekt jest naszą odpowiedzią na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych. Od wtorku będziemy nadawać codziennie 6 półgodzinnych interaktywnych lekcji online – wykładów, pokazów, warsztatów – z piętnastominutowymi przerwami na pytania i dyskusję. Program przygotowują wspólnie metodycy pracujący w kujawsko-pomorskich centrach edukacji nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, zajęcia będą prowadzić najwyższej klasy nauczyciele specjaliści, którym towarzyszyć będą moderatorzy (za ich pośrednictwem będzie można zadawać pytania prowadzącym lekcje).

  • Lekcje z internetu - rusza serwis gov.pl/zdalnelekcje

    Warszawa, 16 marca 2020 r.

     

    Lekcje z internetu
    - rusza serwis gov.pl/zdalnelekcje


    Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych
    i ponadpodstawowych – wszystko to można znaleźć na stronie
    www.gov.pl/zdalnelekcje. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przygotowały propozycje dla nauczycieli i dyrektorów do zdalnej nauki z uczniami. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów. Zachęcamy do korzystania!


    Zgodnie z podstawą programową

    Na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje można znaleźć propozycje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, zgodne z aktualną podstawą programową. To treści, które mogą być wykorzystane w trakcie zdalnego nauczania.


    Inspiracja dla nauczycieli

    Naszą intencją jest to, aby uruchomiona strona była nie tylko inspiracją dla nauczycieli, ale także wsparciem w ich pracy. Stąd m.in. koncepcja „planu lekcji” z propozycjami treści na każdy dzień. To jedynie podpowiedź. Zostawiamy nauczycielom pełną dowolność w wyborze oraz wykorzystaniu opublikowanych lekcji i tematów.

    Na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje nauczyciele nauczania początkowego znajdą materiały, dzięki którym wspólnie ze swoimi uczniami powitają wiosnę. Szóstoklasiści na muzyce będą mieli szansę poznać (jeśli jeszcze ich nie znają) różne współczesne style muzyczne. Nauczyciele ósmoklasistów będą mogli powtórzyć z nimi czas Past Simple i popracować nad wzbogaceniem słownictwa.

    Poza językiem angielskim, na stronie znajdują się także podpowiedzi do wykorzystania na lekcjach niemieckiego, hiszpańskiego czy francuskiego. Nie zapomnieliśmy też o takich przedmiotach jak np. podstawy przedsiębiorczości czy edukacja dla bezpieczeństwa. Co ważne, wszystkie udostępnione na stronie materiały dydaktyczne są bezpłatne.


    Epodreczniki.pl – platforma do zdalnej nauki

    To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

    - Warto korzystać z rzetelnych, merytorycznych źródeł. Na stronie epodreczniki.pl znajdują się materiały do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół, które uwzględniliśmy w przykładowych planach lekcji. Chcemy, aby w czasie zawieszonych zajęć uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiedzy i powtórzenia dotychczasowych lekcji. Dla nauczycieli może to być okazja do zdobywania nowych kompetencji – podkreślił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

    Materiały dostępne na platformie są:

    • bezpłatne,
    • zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
    • udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
    • dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
    • dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

     

    Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:

    • e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
    • dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,
    • przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.

     

    Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.

     

    Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu. Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.

     

    Materiały i narzędzia

    Warto zapoznać się również z podpowiedziami dotyczącymi narzędzi do zdalnej pracy z uczniami. Aby utworzyć zdalną klasę nie musicie ściągać i instalować płatnych aplikacji. Czasem najskuteczniejszy okazuje się popularny i darmowy komunikator internetowy. O tym, z jakich jeszcze narzędzi mogą korzystać nauczyciele, można zapoznać się w poradniku Nauczycielu, poprowadź lekcje online!.

    Ministerstwo Cyfryzacji wraz z NASK przygotowało również materiały, w których krok po kroku można dowiedzieć się na przykład, jak założyć grupę na portalu społecznościowym czy swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje. Warto zapoznać się z tymi materiałami na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje w zakładce Zbuduj zdalną klasę.

    Specjalnie dla ósmoklasistów – pakiety zadań od CKE

    Czas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych to możliwość powtórzenia materiału. Szczególnie chcemy zadbać w tym czasie o uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. W tym celu Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet zadań powtórkowych dla uczniów klas VIII, który będzie publikowany codziennie od 16 do 25 marca.

    Każdy taki zestaw będzie się składał z:

    • zadań z języka polskiego zorganizowanych według lektur obowiązkowych w klasach VII-VIII;
    • zadań z matematyki zorganizowanych według kolejnych wymagań szczegółowych podstawy programowej;
    • zadań z języka angielskiego – zorganizowanych według umiejętności.

     

    Zadania będą publikowane codziennie o godz. 9:00 na stronie internetowej www.cke.gov.pl, natomiast rozwiązania – o godz. 15:00. Zachęcamy do korzystania z zadań przygotowanych przez CKE!

    Zadania dla maturzystów

    Na stronie CKE również maturzyści znajdą zbiory zadań do powtarzania materiału ze wszystkich przedmiotów. Warto zapoznać się nimi pod linkiem - zbiory zadań dla maturzystów.

    W każdym zbiorze, oprócz zadań, zamieszczone są wskazówki, ich rozwiązania oraz same rozwiązania.

    Dostępne są też filmy o części ustnej egzaminu z języka polskiego, np. język polski i filmy o błędach, jakie maturzyści często popełniają, rozwiązując zadania z języka polskiego, chemii czy biologii - filmy różne.

    Działajmy razem przeciwko koronawirusowi!

    Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu – takie jak zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych, żłobkach i na uczelniach, a także odwołanie imprez masowych. Jest to możliwe dzięki specustawie w sprawie przeciwdziałania koronawirusowi.

    Wiele jednak zależy od Ciebie!

    • Unikaj skupisk ludzkich, jeśli możesz – udaj się na pracę zdalną.
    • Myj często ręce, nie dotykaj bez potrzeby twarzy.
    • Zwracaj uwagę innym na właściwe zachowania!

    Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus.

    Jeśli masz objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ pod: 800 190 590.

     

    Departament Informacji i Promocji
    Ministerstwo Edukacji Narodowej 

     

  • Informacja dyrektora szkoły

    W związku z zagrożeniami związanymi z rozpowszechnianiem się koronawirusa wszystkie placówki oświatowe na terenie całego kraju zostają zamknięte od 16.03.(poniedziałek) do 25.03.( środa).

    Zaleca się , aby w czwartek i piątek (12-13.03.) uczniowie również pozostali w domu.

    Jeżeli nie będziecie Państwo w stanie zapewnić im opieki mogą przyjść do szkoły , gdzie przez te dwa dni dyżurować będą nauczyciele ( lekcji w tym czasie nie będzie).

    Dowozy i odwozy w czwartek i piątek odbędą sie zgodnie z planem.

    Proszę uważnie śledzić naszą stronę internetową ,będziemy tu na bieżąco zamieszczać informacje związane z zaistniałą sytuacją .

    Dyrektor szkoły Marzena Wessołowska

  • Wytyczne Burmistrza Kcyni w związku z zagrożeniem z koronawirusem - DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

     

     

    Wobec ryzyka rozprzestrzeniania się na terenie kraju koronawirusa SARS-COV-2 wywołującego chorobę COVID-19, Burmistrz Kcyni postanawia wydać rekomendację o odwołaniu wszystkich zaplanowanych imprez oświatowych, kulturalnych i sportowych, zebrań sołeckich oraz samorządów mieszkańców, na terenie gminy Kcynia.

    Również z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne do odwołania wprowadzony został zakaz organizacji imprez masowych.

    Pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad higieny. Przede wszystkim higiena – mycie rąk wodą mydłem oraz higiena kaszlu i kichania. Istotne, aby gdy mamy kaszel i podwyższoną temperaturę najpierw skontaktować się telefonicznie z przychodnią, a nie przychodzić osobiście. Kiedy kaszlesz lub kichasz. Zakrywaj usta i noc. Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

    Osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni wróciły z regionu, gdzie występuje koronawirus oraz mają takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miały kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie, bezzwłocznie muszą powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle nad Notecią, tel.: 52 386 00 03 lub 603 500 377) lub zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego (Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy przy ul. Św. Floriana 12, Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy przy ul. Seminaryjnej 1), gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

     

    Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze. Od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół. Od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy.

  • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

    Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

     

    Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

    Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

    Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: 

    • poradni psychologiczno-pedagogicznych;
    • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
    • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
    • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
    • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
    • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

    Dyrektorze,

    • zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na 2 tygodnie;  
    • 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
    • od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;
    • poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;
    • od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;
    • poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki. Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;
    • możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;
    • w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;
    • uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
    • od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
    • śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.

    W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).

    Rodzicu,

    • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
    • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
    • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
    • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
    • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
    • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

    Uczniu,

    • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
    • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
    • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
    • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

    Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

    Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.   

    Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

    • dziennik elektroniczny;
    • strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
    • mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

    Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

    Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

    • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
    • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

     

    Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

    Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

    Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

    Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej

     

  • Informacje i rekomendacje Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty dotyczące sytuacji związanej z wystąpieniem zagrożeń koronawirusem


    1. Na głównej stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy została utworzona specjalna zakładka „Informacje w sprawie koronawirusa”, w której znajdują się wszelkie informacje, na bieżąco uaktualniane dotyczące zagrożenia koronawirusem. Są tam  komunikaty, wytyczne i zalecenia przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i  Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego oraz materiały graficzne i linki do ww. instytucji oraz materiałów filmowych. Dyrektorzy powinni na bieżąco zapoznawać się z komunikatami służb sanitarno-epidemiologicznych.
    2. We wszystkich łazienkach w szkołach i placówkach powinny znajdować się zafoliowane graficzne instrukcje mycia rąk. Dyrektorzy powinni dbać o  ciągłe uzupełnianie mydła w szkolnych łazienkach. W przypadku braku środków finansowych na ten cel należy wystąpić o nie do organów prowadzących. Można również zwrócić się z  prośbą do rady rodziców (rady szkoły). Wkrótce do wszystkich szkół i  placówek trafią pojemniki z  płynem dezynfekującym na bazie alkoholu.
    3. Nauczyciele (wychowawcy) powinni przekazać uczniom niezbędne informacje na temat przestrzegania zasad higieny oraz zachowań w  przypadku wystąpienia objawów mogących wskazywać na zarażenie się koronawirusem.
    4. Należy zachęcać rodziców do nie posyłania przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły.
    5. Dyrektorzy powinni zwracać uwagę, aby do szkoły lub przedszkola nie przychodzili chorzy nauczyciele i inni pracownicy oraz aby odwoływać i nie organizować wycieczek do krajów, w tym w ramach programu Erasmus, w  których wykryto ognisko koronawirusa.
    6. Uczniowie, wracający z zagranicy, szczególnie z miejsc, w których wykryto ognisko koronawirusa powinni pozostać w domu przez 14 dni. Pojawienie się takiego ucznia w szkole może spowodować zaniepokojenie (panikę) rodziców pozostałych uczniów. Przez czas pozostawania w domu uczeń powinien drogą elektroniczną być informowany o materiale realizowanym na różnych przedmiotach i starać się przyswoić go we własnym zakresie. Choć nie jest objęty kwarantanną w znaczeniu decyzji administracyjnej, nie powinien opuszczać swego domu. W tym czasie  powinien kontrolować stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią wyżej wymienione objawy, można zakończyć kontrolę i rozpocząć uczęszczanie na zajęcia.
    7. Istnieje możliwość zawieszenia zajęć w szkole w przypadku wystąpienia zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. Obecnie brak jest podstawy prawnej (z wyjątkiem specustawy, o czym poniżej) do nałożenia obowiązku realizowania w innym czasie zajęć szkolnych, zawieszonych z  powodu ww. przyczyn, tzn. na podstawie § 18 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 2002 r. Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i  niepublicznych szkołach i  placówkach.
    8. Obowiązująca od 8 marca 2020 r. tzw. specustawa koronawirusowa (ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z  zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, Dz. U. 2020 poz. 374) wprowadziła do ustawy – Prawo oświatowe zapisy (art. 30b i  30c) umożliwiające ministrowi właściwemu do spraw oświaty i  wychowania, w drodze rozporządzenia, czasowe ograniczenie lub czasowe zawieszenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty na obszarze kraju lub jego części oraz, także w drodze rozporządzenia, wyłączenia stosowania niektórych przepisów zawartych w specustawie, ustawie o systemie oświaty i ustawie o finansowaniu zadań oświatowych, w  szczególności w zakresie przeprowadzania postepowania rekrutacyjnego, oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, przeprowadzania egzaminów, organizacji roku szkolnego i organizacji pracy tych jednostek.
    9. W przypadku, gdy do szkoły zgłosi się uczeń, który miał kontakt bezpośrednio lub poprzez inną osobę z osobą zarażoną na koronawirusa i  ma objawy choroby COVID-19 dyrektor szkoły po konsultacji z  powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną i za zgodą organu prowadzącego powinien zawiesić zajęcia do czasu uzyskania potwierdzenia, że pobrana próbka na obecność koronawirusa wykaże wynik negatywny. W takim przypadku zawieszenie zajęć nie powinno trwać dłużej niż dwa-trzy dni.
    10. Każdy uczeń i każdy pracownik szkoły powinien być zapoznany z zasadami zachowania się w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (dotyczy osoby, która przebywała w rejonie zagrożenia epidemiologicznego i u której w ciągu ostatnich 14 dni wystąpił co najmniej jednego z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem). W  przypadku wystąpienia ww. objawów należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną (nr telefonu jak i inne niezbędne informacje można uzyskać w infolinii 800 190 590). Pod żadnym pozorem nie można korzystać ze środków komunikacji publicznej ani zgłaszać się do przychodni POZ lub szpitala (w  tym SOR-u).
    11. Ponieważ nie można wykluczyć zawieszenia lub ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek przez dłuższy okres (np. dwutygodniowy) zaleca się, aby ograniczyć lub wręcz wyeliminować aktywność uczniów, która powoduje ich absencję na lekcjach.

    PPSE_zalecenia.pdf

  • Dzień Kobiet na wesoło

    W piątek 6 marca w naszej szkole uczniowie klasy VIII odkryli swoje talenty artystyczne występując w scence kabaretowej z okazji Dnia Kobiet. Od pierwszych chwil kabaret wywoływał wśród publiczności wybuchy śmiechu. Zabawa była znakomita, gdyż role mężów odgrywały dziewczęta, które w prześmiewczy sposób wcieliły się w poszczególne męskie wcielenia.

    Występ kabaretu poprzedził koncert zespołu muzycznego, w którym zagrali i wystąpili chłopcy z klasy VI i VIII.

    Panowie Robert Koniec i Krystian Wojtalewicz zaprosili Panie nauczycielki do wspólnej zabawy polegającej na odpowiadaniu poprzez podniesienie zielonych lub czerwonych serc na zadane, humorystyczne zadania.

    Na koniec wszyscy mężczyźni zaśpiewali wspólne 100 lat, a Panie pracujące w naszej szkole otrzymały symboliczne kwiatki.

    Tekst.Robert Koniec

  • Poranek w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

    01 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nasza szkoła także o nich pamięta.W ramach ogólnopolskiej akcji Szkoła pamięta 4.03.2020r. odbył się Poranek w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Uczniowie zaprezentowali rys historyczny dotyczący powyższego tematu.Odwaga i tragiczny los bohaterów zaprezentowane zostały na przykładzie Danuty Siedzikówny"Inki" i rotmistrza Witolda Pileckiego oraz gen.Szendzielarza "Łupaszki". O oprawę muzyczną zadbała pani Anna Pachulska wraz z dziewczętami z klasy V, a o dekorację-pan Robert Koniec, który opowiedział także o Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2020.Bieg ten odbył się 01.03.br. w Szubinie. Uczestniczyła w nim grupa Aktywna Kcynia. Wśród uczestników był też pan Robert,który przekazał szkole tematyczne materiały informacyjne m.in. plakat i książki. Pan R. Koniec zachęcił także do obejrzenia filmu pt."Mój ostatni list" zrealizowanego wraz z Towarzystwem Historycznym z Kcyni i z udziałem cywilnych mieszkańców naszego regionu.

    O Żołnierzach Wyklętych uczniowie słyszeli także na lekcjach historii , muzyki, wos .

    Żołnierze Wyklęci, Niezłomni,Bohaterowie, Patrioci...-pamiętajmy !

    Tekst. T.Stańczyk

  • Europejski Dzień Logopedy

    6 marca obchodzono EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPOEDY. Z tej okazji p. Edyta Kaczmarek przeprowadziła grupowe zajęcia logopedyczne dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów kl. I i II. Zabawnymi ćwiczeniami przypomniano, jak ważny jest oddech oraz sprawność buzi i języka dla prawidłowej wymowy. Dzieci chętnie wykonywały ćwiczenia artykulacyjne, fonacyjne i słuchowe. Było trochę nauki, sporo dobrej zabawy i rywalizacji. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały balony ze śmiesznymi minkami.

    Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy ogłoszono  też konkurs, którego celem jest stworzenie zabawki lub gry logopedycznej według własnego pomysłu.

    tekst.E.Kaczmarek

  • KONKURS LOGOPEDYCZNY „ ZABAWKI I GRY LOGOPEDYCZNE"

    1. Organizatorem konkursu jest logopeda szkolny- p. Edyta Kaczmarek.
    2. Cele konkursu:
    • motywowanie do wspólnej zabawy i pracy logopedycznej,
    • zaangażowanie dzieci i rodziców do rozwoju mowy i języka,
    • rozwijanie i kształtowanie wyobraźni twórczej,
    • zachęcanie do współpracy międzypokoleniowej – rodzice-dzieci, dziadkowie-dzieci,
    •  zachęcanie do działania na rzecz wspólnoty szkolnej.
    1. Konkurs adresowany jest do uczniów kl. 0- III i ich rodziców.
    2. Temat konkursu brzmi: „Zabawki i gry logopedyczne”.
    3. Każdy uczestnik konkursu może wykonać formę przestrzenną lub płaską wg własnego pomysłu o dowolnym formacie zawierającą wyrazy do powtórzenia bądź ćwiczenia buzi i języka. Do wyboru są 4 obszary tematyczne:
    • ćwiczenia buzi i języka,
    • wyrazy z głoskami szumiącymi: sz, ż/rz, cz, dż,
    • wyrazy z głoskami syczącymi: s, z, c, dz,
    • wyrazy z głoską „r”.

    Mogą to być:

    - tory do dmuchania,

    - wiatraczki,

    - gry planszowe,

    - gry karciane,

    - puzzle,

    - domino i inne.

    Prace mogą być wykonane przy zaangażowaniu wszystkich członków rodziny.

    1. Prace należy dostarczyć do logopedy szkolnego do końca marca 2020 r.
    2. Prace powinny być podpisane następująco: imię i nazwisko autora, klasa.
    3. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 8 kwietnia 2020 r.
    4. Jury wybrane przez organizatora oceni prace, biorąc pod uwagę następujące kryteria: estetyka pracy, przydatność i atrakcyjność gry.
    5. Przekazane na konkurs prace przechodzą na własność organizatora i będą wykorzystywane podczas zajęć logopedycznych.
    6. Dla zwycięzców konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe.
  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

    „Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
    Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”
    J. Iwaszkiewicz

    28 lutego  w naszej szkole odbył się apel z okazji  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, podczas którego uczniowie poznali historię tego święta oraz przekonali się, dlaczego warto dbać

    o naszą polszczyznę. Uczniowie klasy II muzycznym powitaniem wprowadzili wszystkich zgromadzonych w tematykę i ułożyli hasło przewodnie spotkania, które zostało odczytane przez wszystkich uczniów. Następnie uczennice klasy V przedstawiły najważniejsze informacje związane z tym  świętem.  Światowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony został przez UNESCO 17 stycznia 1999 r. w celu ochrony dziedzictwa narodowego jakim jest różnorodność językowa.  Apel był  też momentem podsumowania przedsięwzięć, które z tej okazji odbyły się w naszej szkole. Uczniowie każdej klasy wzięli udział w zabawach z językiem ojczystym. Klasa I wprawiała się w umiejętności pięknego recytowania. Najlepsi w sztuce pięknego mówienia  okazali się: Mikołaj Knopiński, Adam Hemmerling, Kinga Kasperska. Uczniowie klasy II doskonalili kaligrafię, ale nie byle jakim narzędziem bo gęsim piórem. Najlepsi w sztuce pięknego pisania okazali się: Nikola Ziarnik, Patryk Szlachciak i Lena Wika. Trzecioklasiści zgłębiali tajniki ortografii. Tutaj najlepsi okazali się: Sebastian Dziamara, Aleks Mróz i Zuzanna Pozorska.  Klasa IV  wykazywała się znajomością treści lektur poznanych w klasach I-III.  Najwięcej o bohaterach lektur zapamiętała Olga Mróz, drugie miejsce zajęli: Paweł Ciemnoczołowski i Tomasz Kukliński, trzecie miejsce zajęli: Oskar Cyganek, Wiktor Baranowski, Dominik Woźnicki.  Natomiast uczniowie klas V-VIII wzięli udział w różnego rodzaju konkurencjach, w których należało wykazać się znajomością języka polskiego. Było pisanie długich słów w określonym czasie, układanie bardzo długich słów z liter, łańcuchy słowne, tworzenie rodzin wyrazów, rozwiązywanie krzyżówek tematycznych, przygotowanie krótkiej rymowanki o języku polskim. Ułożone wiersze wzbudziły wiele emocji, gdy były odczytywane na apelu. Najlepszą klasą w konkurencjach językowych okazała się klasa VIII, drugie miejsce zajęła klasa VII, trzecie klasa V. Podczas apelu przedstawiciele klas borykali się z łamańcami językowymi, w których należało wykazać się giętkością języka. Na zakończenie uczniowie każdej klasy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

    tekst.A.Pachulska

  • Cudowna lampa Aladyna

    W czwartek 20 lutego 2020 r. uczniowie klas I – III z wychowawczyniami pojechały do Bydgoszczy na zaproszenie Teatru Muzycznego FORTE na niezwykłe przedstawienie muzyczne pt. „Cudowna lampa Aladyna” opowiadające historię Aladyna i jego cudownej lampy. Potrzeć cudowną lampę i mieć wszystko na zawołanie, któż z nas choć raz o tym nie marzył? Opowieść pełna ciepła i magii wzbudziła u dzieci  dużą ciekawość. Magicznej atmosfery dodawały piękne, kolorowe kostiumy,   scenografia, profesjonalna gra aktorska oraz piosenki wykonywane na żywo przez aktorów. Spektakl uatrakcyjniała gra świateł. Przedstawienie niosło wiele pouczających treści: czytaj książki, nie rozmawiaj z nieznajomymi, uwierz w siebie. Uczniowie byli zachwyceni przedstawieniem, o czym świadczyło ich skupienie przez cały czas trwania spektaklu oraz gromkie brawa na zakończenie spektaklu.

    tekst. A.Pachulska

  • Stowarzyszenie poetów

    20 lutego uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły wzięli udział we wspaniałym wydarzeniu artystycznym, jakim było przedstawienie ,, Stowarzyszenie poetów" w wykonaniu młodych aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie.

    Spektakl odbył się na deskach Nakielskiego Ośrodka Kultury.

    Nasi uczniowie z ogromnym przejęciem obejrzeli opowieść poświęconą młodości i dorastaniu, przyjaźni i wolności, odkrywaniu własnej tożsamości, ale też roli nauczyciela, mentora, przewodnika.

    Spektakl inspirowany był powieścią Nancy K.Kleinbaum ,,Stowarzyszenie umarłych poetów", której fragmenty są doskonale znane uczniom klas : VII i VIII.

    Ten głęboki, inspirujący przekaz o sile pasji, przyjaźni i wolności okazał się świetnym materiałem do spotkań w teatrze, na żywo, z literaturą, muzyką i emocjami.

    Na długo go zapamiętamy! 

  • WRZESIEŃ 39

    W ramach Spotkania z historią grupa artystyczna"Rekonstrukto" z Lublina zaprezentowała w dniu 18.02.2020roku w naszej szkole dla uczniów kl.0-VIII pokaz historyczny nt."Wrzesień 39 czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita". Omówiono sytuację międzynarodową Polski przed wybuchem II wojny światowej oraz w trakcie jej trwania-zwłaszcza w początkowej fazie. Zaprezentowano polskie mundury wojskowe, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Bardzo dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się pistolety, granaty i inny sprzęt pochodzący z tego okresu.Można było osobiście dotknąć i sprawdzić wyposażenie wojska polskiego, przymierzyć hełmy, maski przeciwgazowe i elementy umundurowania.Dużą atrakcję stanowiło obejrzenie z bliska zaprezentowanej broni.Wiele emocji wywołała przeprowadzona na koniec spotkania musztra. Uczniowie mieli szansę sprawdzić czy "nadają się do wojska". Żywa lekcja historii była dla uczniów klas starszych ciekawym sposobem dopełnienia posiadanej już wiedzy, a dla młodszych okazją do zainteresowania się tym tematem.

    Czekamy na kolejne Spotkania z historią !

    tekst. t.Stańczyk

  • Tłusty czwartek

    Jak co roku w ,,Tłusty czwartek" Rada Rodziców na czele z Panią Małgorzatą Siwiak zadbała o nasze podniebienia i przygotowała poczęstunek dla uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Podczas przerwy wszyscy z apetytem zajadali się pysznymi pączkami, których smak spowodował, że przez cały dzień dopisywał nam dobry humor.

    Dziękujemy!

  • One budowały Niepodległą

    17 lutego uczniowie klas V,VII i VIII wraz z opiekunami wzięli udział w przedstawieniu patriotycznym „One budowały Niepodległą”- niezwykłe kobiety z terenu dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego.

    Spektakl odbył się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Błogosławionej Marii Karłowskiej w Dobieszewie.

    Aktorami biorącymi udział w przedstawieniu byli przedstawiciele Teatru Form Różnych „Nasza Klasa” działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

    Nasi uczniowie mieli możliwość zaznajomić się z działalnością takich postaci jak: Maria Karłowska, Hrabina Aniela Potulicka, Hrabina Maria Skórzewska, Wincentyna Teskowa czy Wanda Rolbiewska.

    Dyrektor oraz społeczność naszej szkoły składa serdeczne podziękowania na ręce Pana Dyrektora Antoniego Kalki za zaproszenie na to wspaniałe wydarzenie artystyczne.

    Tekst.M.Wessołowska

  • Walentynkowe konkursy

    W dniu 14 lutego Samorząd  Uczniowski z opiekunem p. Marzeną Chodołą -  Halaburdą zorganizował dla uczniów szkoły trzy konkursy: najładniejsza gazetka walentynkowa, w której zwyciężyły klasy III i VIII, najładniejsza kartka walentynkowa: w tym konkursie prace były oceniane w dwóch kategoriach klasy 0- III i IV -  VIII. Wpłynęło bardzo dużo prac, wszystkie były piękne, ciekawe i starannie wykonane, więc  komisja konkursowa stanęła przed  bardzo trudnym  wyborem.

    Wyniki konkursu na najładniejszą kartkę walentynkową:

    Kategoria klas 0 – III

    miejsce pierwsze: Nikola Lewandowska

    miejsce drugie:  Hanna Rózga i Adam Hemmerling

    miejsce trzecie: Jan Kukliński i Artur Siwiak

    kategoria klas IV – VIII

    miejsce pierwsze: Aleksandra Pachulska i Natalia Czyż

    miejsce drugie: Oliwier Rocławski

    miejsce trzecie: Julia Wiśniewska

    Trzeci konkurs ogłoszony przez Samorząd Uczniowski polegał na zaprezentowaniu przez klasy 0 – VIII pary miłosnej z filmu, lektury szkolnej lub bajki. Prezentacja par miłosnych przez reprezentantów klas była bardzo ciekawa i pomysłowa. Tego dnia u nas w szkole zagościli m.in. Piękna i Bestia,

    Shrek i Fiona, Czerwony Kapturek i Myśliwy, Śpiąca Królewna i Książę. Była również para z Titanica oraz Para Prezydencka wraz z całą ochroną. Jury w składzie p. Dyrektor Marzena Wessołowska, p. Lilianna Kręgielska i p. Alina Lewandowska przyznało następujące miejsca:

    miejsce pierwsze: klasa VIII – Shrek i Fiona,

    miejsce drugie: klasa VI – Para Prezydencka,

    miejsce trzecie: klasa I – Piękna i Bestia.

    Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursach gratulujemy  oraz dziękujemy   i zachęcamy do udziału w kolejnych organizowanych przez Samorząd Uczniowski.

     

    Samorząd Uczniowski bardzo serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji zbiórki karmy, którą przekazaliśmy do schroniska w Rozwarzynie. Dziękujemy również tacie naszej uczennicy Wanessy Wojciechowskiej  za przewiezienie karmy do schroniska.

    tekst.M.Chodoła-Halaburda

  • Pasowanie na czytelnika

    Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

    który puste życie napełnia światłem,

    a puste serca wzruszeniem.

    Kornel Makuszyński

    Dnia 14 lutego 2020r.  odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I (wychowawca p. B.Lubianiec).

    Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

    Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, wysłuchali swoich starszych koleżanek, które przeczytały fragmenty bajek i wierszy J.Brzechwy, J.Tuwima i H. Ch.Andersena.  Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.

    Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani dyrektor ogromną złotą księgą dokonała pasowania każdego z uczniów. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.

  • Podziękowanie

    Dzięki  życzliwości pani Moniki Stałowskiej nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o kolejne ciekawe pozycje. W imieniu dyrekcji szkoły, własnym oraz czytelników proszę przyjąć serdeczne podziękowania za piękny dar, którym są podarowane książki, Ten miły gest pozostanie na długo w naszej pamięci, a podarowane zbiory z pewnością służyć będą czytelnikom przez długie lata.

    Serdecznie dziękujemy i zachęcamy do naśladowania.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Miłośników Przyrody w Laskownicy
    89-240 Kcynia LASKOWNICA
  • 52/5893754

Galeria zdjęć