Nawigacja

Nawigacja

Aktualności

  • "Bo wolność to nie cel, lecz szansa, by spełniać najpiękniejsze sny i marzenia". Pod tym hasłem 8-go listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy III pod kierunkiem p. Beaty Lubianiec recytacją, śpiewem i tańcem oddali hołd poległym za wolność bohaterom oraz wyrazili wdzięczność za życie w suwerennym kraju.

  • Nowa galeria Pasowanie na ucznia szkoły została dodana do albumu fotograficznego

    Dziś 18 października 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania i ślubowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści wspaniale zaprezentowali się przygotowani pod kierunkiem swojej wychowawczyni Anny Pachulskiej. W obecności swoich rodziców, dyrekcji szkoły wykazali się wieloma umiejętnościami i pokazali, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Po podróży do czterech krain, wypiciu magicznego napoju wróżka(w tej roli Lilka Ryżek) zdjęła zły czar rzucony przez wiedźmę (w tej roli Nikola Ziarnik). Uroczystość poprowadzili uczniowie: Paweł Paczkowski i Wiktor Wika. W końcu nadszedł moment uroczystego ślubowania. Następnie Pani Dyrektor Marzena Wessołowska dokonała uroczystego aktu pasowania. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.

  • Nowa galeria DEN 2024 została dodana do albumu fotograficznego

    11 października w naszej szkole uroczyście obchodzono Dzień Edukacji Narodowej, którego mottem była sentencja Elizy Orzeszkowej ,,Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany drugiemu człowiekowi".

    Uroczystą akademię przygotowali uczniowie klasy VI pod opieką wychowawczyni p. Marzeny Wessołowskiej- ,,Dziady anno domini 2024 -czyli koszmarny sen znękanego nauczyciela". W oryginalnej scenerii pojawili się : Leń, Wagarowicz i Modnisia, którzy zostali przegnani przez Guślarza -Nauczyciela.

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

  • Mikołajkowa wycieczka klasy VII

    Dnia 6 grudnia klasa 7 wraz z wychowawcą i p. dyrektor pojechała do multikina na film pt. ,,Kraina lodu 2”. Film wywarł na uczniach niesamowite wrażenie.

    Później wszyscy  spotkali się z Mikołajem , z którym zrobiono sobie pamiątkowe zdjęcie.

  • Otrzymaliśmy podziękowanie od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

        Nasza szkoła otrzymała podziękowanie od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za przyłączenie się do akcji Narodowego Czytania. W nasze ręce trafił okolicznościowy egzemplarz Nowel Polskich z dedykacją od pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy oraz list z podziękowaniem za współtworzenie tegorocznej akcji. Organizatorkami wspólnego czytania były: pani dyrektor Marzena Wessołowska i polonistka Beata Pater. Z naszej strony dziękujemy za wyróżnienie i możemy zapewnić, że na wspólnym czytaniu spotkamy się już w nowym roku.

    tekst.B.Pater

  • Wycieczka do Torunia

    4 grudnia 2019r. uczniowie klasy II, V, VIII naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem programu wycieczki był spektakl w teatrze Baj Pomorski. Dzieci obejrzały spektakl „Opowieść wigilijna”, który zachwycił wszystkich  i był pouczający.
    I powtarzając za Joanną Kulmową „A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd. Żeby   iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie. I  już na zawsze w misce księżyc widzieć…” Następnie udaliśmy się na spacer nad Wisłę. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Żywego Piernika. Przekroczenie bram muzeum umożliwiło nam dwie podróże w czasie. Pierwsze piętro w magiczny sposób przeniosło nas do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej uczniowie uczyli się piec pierniki. Poznali recepturę wypieku, a łącząc wszystkie składniki, własnoręcznie wygniatali, wkładali do form i kładli na blachę swoje pierniczki. Gotowe, jeszcze ciepłe pierniki, dzieci przywiozły na pamiątkę pobytu 
    w muzeum. Niektórzy też skosztowali ich chwilę po upieczeniu. Pierniczki były bardzo smaczne! Na drugim piętrze muzeum poznaliśmy manufakturę z początku XX wieku, którą zarządza rodzeństwo Rabiańskich. Zobaczyliśmy tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a każdy mógł ozdobić piernik lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę. Pobyt w muzeum był dla dzieci niesamowitym przeżyciem. Po tylu emocjach udaliśmy się na obiad. Posileniwybraliśmy się na Jarmark Bożonarodzeniowy. Uczniowie spacerowali po Starym mieście, zobaczyli pomnik Mikołaja Kopernika oraz przepiękne świąteczne dekoracje miasta. Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i pełni wrażeń. Wyjazd był bardzo udany, tym bardziej, że dopisała pogoda.

    tekst. A.Pachulska

  • Prośba o wsparcie Koncertu Kolęd i Pastorałek połączonego ze świątecznym kiermaszem

    Dyrektor oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc w organizacji corocznego Koncertu Kolęd i Pastorałek połączonego ze świątecznym kiermaszem, który odbędzie się w naszej szkole                           18 grudnia 2019r.

                  Wdzięczni będziemy za każdą pomoc, którą Państwo zaoferujecie, gdyż wpływy z tegorocznego koncertu i kiermaszu przeznaczone zostaną na pomoc dla chorej uczennicy naszej szkoły uczęszczającej do klasy siódmej.

                 Zuzia cierpi na anemię aplastyczną, jest po transplantacji komórek krwiotwórczych i jej stan zdrowia uniemożliwia jej powrót do szkoły.

                    Liczymy na Państwa przychylność i prosimy zarówno o wsparcie rzeczowe                                 ( gadżety, upominki na kiermasz) jak i finansowe.

                    Jeżeli zdecydujecie się Państwo na wsparcie finansowe prosimy o dokonanie przelewu na konto Rady Rodziców: 55 8166 0009 0010 3495 2000 0001 z dopiskiem „Dla Zuzi”.

                    Z góry dziękujemy i wierzymy, że w naszej okolicy istnieją ludzie, którym leży na sercu dobro każdego dziecka.

  • Dzień Praw Dziecka

    W ostatni piątek listopada uczniowie klasy szóstej pod okiem wychowawcy Roberta Koniec zaprezentowali, krótki program artystyczny z okazji „Dnia Praw Dziecka”. Uczniowie odgrywali różne scenki, które odzwierciedlały naruszenie poszczególnych praw dziecka. Słowne potyczki, przeplatane  wątkami z nadużyciem alkoholu i przemocą fizyczną miały na celu pokazanie skutków takiego zachowania. Uczennice: Amelia, Michalina i Olga oraz uczniowie: Daniel, Jakub, Tomek, Oliwier, Mateusz, Wojtek i Marek zapewne nauczyli swoje koleżanki i kolegów z innych klas czego nie czynić aby nie łamać podstawowych praw dziecka.

    Tekst. Robert Koniec

  • Światowy Dzień Pluszowego Misia

    25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość została zorganizowana przez dzieci z oddziału przedszkolnego. Zaproszone na nią zostały dzieci z klas I- III. Celem tego święta jest przypomnienie wartości jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość i ciepło. Z tym właśnie łączy się Pluszowy Miś. Uczeń Antoś Pająk wcielił się w postać głównego bohatera i powitał wszystkich a dzieci podziękowały mu za przybycie poprzez zabawne wierszyki i piosenki. Odbył się również konkurs na misia " geometrycznego ". Dzieci z klas I-III miały za zadanie wykonać misie z trójkątów, kwadratów i prostokątów. Ogłoszono też wyniki konkursu pod hasłem " Wszystkie misie nasze są ". Na koniec zaproszeni goście zostali poczęstowani misiowym przysmakiem czyli herbatnikami z miodem. Dziękuję serdecznie rodzicom dzieci z oddziału przedszkolnego za pomoc w przygotowaniu uroczystości a w szczególności paniom : D. Pająk, M. Stalowskiej. Państwu P. M.Demskim dziękuję za słodki poczęstunek.

    Tekst. A.Lewandowska

  • Mamy wspaniałe pomoce dydaktyczne

    Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy wzbogacili się o wspaniałe pomoce dydaktyczne przeznaczone na wyposażenie pracowni do nauki fizyki, chemii, biologi i geografii. Po bogatych i przemyślanych zakupach przyszedł czas otwarcie kartonów i opakowań i przeznaczenie zakupionych pomocy na poszczególne pracownie.

    Zaproszenie Pani Dyrektor Marzeny Wessołowskiej przyjął Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, który nie krył podziwu bardzo ciekawymi pomocami zakupionymi z rezerwy budżetowej, która w tym roku została przeznaczona szkole w Laskownicy. Bardzo się cieszę, że fundusze zostały bardzo dobrze wykorzystane. Ilość i jakość pomocy do poszczególnych pracowni świadczy o przemyślanych i mądrych zakupach- powiedział do grona pedagogicznego i uczniów Pan Burmistrz Marek Szaruga.

    Uczniowie zaprezentowali włodarzowi zakupione pomoce dydaktyczne, pokazywali te, które na pierwszy rzut oka przypadły im do gustów. Na specjalnie przygotowanej ekspozycji były mikroskopy, globusy, magnesy, kompasy, urządzenia do pomiarów temperatur, ciśnienia czy wiatrów. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się lornetki i teleskopy do obserwacji przyrody. Wśród wielu pomocy były także przekroje różnych części ciała człowieka, fantom do nauki pierwszej pomocy, przestrzenny układ słoneczny i wiele innych pomocy do nauki biologii, chemii, fizyki i geografii.

    Największym zainteresowaniem cieszył się jednak już zamontowany TV 65'', który jest multimedialnym kombajnem z panelem dotykowym, wieloma aplikacjami do wymienionych przedmiotów, który w połączeniu z ośmioma tabletami daje nowoczesne narzędzie do nauki.

    Wyposażenie pracowni było możliwe dzięki przeznaczeniu kwoty 75 tysięcy złotych z rezerwy budżetowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazały dofinansowania szkołom podstawowym, które nie były wcześniej gimnazjami, czyli nie było w tych szkołach wyposażenia do nauki wspomnianych przedmiotów.

    Tekst.  Robert Koniec

  • Zapraszamy do udziału w konkursie pod hasłem „Moja wymarzona choinka”

    Organizator konkursu:

    Szkoła Podstawowa im. Miłośników Przyrody w Laskownicy

    Cele konkursu:

    • rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci oraz uzdolnień w dziedzinie plastyki i techniki,
    • kształtowanie aktywnej i twórczej postawy uczniów wobec sztuki oraz tradycji kulturowych,
    • zachowanie tradycji związanych z Bożym Narodzeniem,
    • popularyzacja twórczości uczniów Szkoły Podstawowej w Laskownicy

    Warunki uczestnictwa:

    • konkurs skierowany jest do dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I-III szkoły podstawowej,
    • każdy uczestnik wykonuje tylko jedną pracę,
    • praca, której tematem jest wymarzona choinka, może być wykonana dowolną techniką w formie płaskiej (wielkość A4) lub przestrzennej maksymalnie 30 cm,
    • do pracy należy dołączyć metryczkę: imię i nazwisko, klasa.

    Czas trwania konkursu:

    • 22.11.2019 – 18.12.2019,
    • prace konkursowe proszę dostarczyć do klasy 2, pani Beacie Siudak,
    • ogłoszenie wyników nastąpi 20.12.2019 roku.

     

    Ocena: 

    • prace  oceniać będzie Komisja Konkursowa powołana przez organizatora, która oceni: samodzielność w wykonaniu pracy, pomysłowość, estetykę,
    • w konkursie wyłonione będą I, II i III miejsce, za które będą przyznane nagrody rzeczowe,
    • udział w konkursie jest jednocześnie zgodą na publikację zdjęć nagrodzonych prac,
    • organizator nie zwraca uczestnikom zgłoszonych prac konkursowych.

     

    Zachęcamy do udziału

    Beata Siudak

  • Mówili o czystym powietrzu

    Zaczynamy życie z pierwszym oddechem i z ostatnim je kończymy. Dzięki tlenowi  możemy być, żyć, kochać i rozwijać się. W dzisiejszych czasach powietrze jest bardzo zanieczyszczone przez smog, zdrowe i świeże powietrze wydaje się, że jest na wagę złota.

    Zanieczyszczone powietrze to bardzo istotny problem w Polsce. Obywatel Polski z powodu zanieczyszczonego powietrza traci średnio około 9 miesięcy życia, dlatego edukacja w tym zakresie jest tak ważna. W 14 listopada w naszej szkole obchodzony był dzień czystego powietrza. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem zaprosił do szkoły bardzo wyjątkowych gości :

    pan Adam Kaczmarek inspektor ds. ochrony środowiska z Urzędu Miasta i Gminy Kcynia,

    pan kapitan Bartosz Walkowiak oficer prasowy komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią,

    pan Maciej Tubiszewski mistrz kominiarstwa

    pan plutonowy Łukasz Kaniewski z Lotniskowego Biura Meteorologicznego 12-tej Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu

    pani Halina Kosmatka pielęgniarka

    Zaproszeni goście wygłosili profesjonalną i bardzo ciekawą prelekcję dotyczącą zanieczyszczeń powietrza oraz w jaki sposób zapobiegać zanieczyszczeniom. Prelegenci przybliżyli również zebranym specyfikę zawodów jakie wykonują. Po prelekcjach odbyło się wręczenie nagród przez panią Dyrektor w asyście uczennic z samorządu Michalinę i Agatę Tecław uczniom, którzy zwyciężyli w szkolnym konkursie plastycznym promującym czyste powietrze ogłoszonym przez Samorząd Uczniowski, uczniowie nagrodzeni to Filip Kwiatkowski, Julia Wiśniewska i Klaudia Pogoda. Nie zabrakło w tym dniu podziękowań, które z rąk pani Dyrektor oraz przedstawicieli i opiekuna Samorządu Uczniowskiego pani Marzeny Chodoła – Halaburda otrzymali nasi zacni goście. Chcieli byśmy podziękować pani dyrektor Marzenie Wessołowskiej i panu Robertowi Koniec za pomoc w organizacji dnia świeżego powietrza.   

  • Rodzinne dyktando

    20 listopada w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród uczestnikom ,,Rodzinnego Dyktanda”. Konkurs został zorganizowany w ramach Tygodnia Świadomości Dysleksji i przystąpiło do niego 7 drużyn (rodzic, uczeń) z klasy IV i V. Poziom zmagań ortograficznych był bardzo wyrównany, wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z zakresu ortografii, była to również doskonała i efektywna forma rodzinnej zabawy i nauki.
    I miejsce ex aequo zdobyły tandemy: p.Lidia i Marcelina Lewandowskie oraz p.Anna i Aleksandra Pachulskie, II miejsce- p.Jakub i Paweł Ciemnoczołowscy, III miejsce – p.Milena Jutrzenka i Wiktor Baranowski, IV miejsce- p.Krystian i Wiktoria Kwiatkowscy. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas.

    tekst.B.Pater

  • Wycieczka uczniów klas I - III do Bydgoszczy

    Dnia 14 listopada 2019r. uczniowie klas I – III pojechali na wycieczkę do Bydgoszczy. Pierwszym punktem wycieczki był udział w spektaklu  pt. „Wschód i zachód słonia”. Główną bohaterką przedstawienia była Mała Słoniczka, która miała wyjątkową cechę - potrafiła latać, gdy była szczęśliwa,a gdy była smutna - zapadała się w piach pustyni. Obdarzona przez mamę ogromną miłością i najważniejszymi radami wyruszyła samodzielnie w świat. Na początku swej wyprawy zaprzyjaźniła się z Małpkiem i poznała Paskudnego Wielbłąda. Był on tak nieznośny dla wszystkich, że Słoniczka i Małpek postanowili znaleźć sposób na to, aby go zmienić. Od tego momentu rozpoczęła się wędrówka bohaterów w poszukiwaniu mądrego Hipopotama, w trakcie której musieli zmierzyć się z przeciwnościami losu, niesprzyjającą aurą, własnymi słabościami i zwątpieniem. Następnie uczniowie odwiedzili Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy.  Najpierw zaproszono nas do pracowni mydlarskiej, gdzie każdy, jak przystało na prawdziwego artystę – zaprojektował i wykonał swoje własne wielobarwne i  pięknie pachnące mydełka. Każde dziecko wybrało kolor, zapach oraz różnorodne dodatki, takie jak: płatki kwiatków, muszelki, ziarna kawy, itp. do umieszczenia w wybranej foremce. Następnie wlewał do niej pachnący płyn.  Podczas gdy nasze świeżo wyprodukowane mydła zastygały w swych formach, my zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania muzeum. Dzieci odbyły ciekawą podróż przez brudne dzieje Europy. Przeniosły się w czasy, kiedy mydło nie było czymś tak codziennym jak dzisiaj. Pięknie urządzone pomieszczenia, wyposażone w oryginalne zbiory służące do utrzymania czystości, przybliżyły uczniom sposoby dbaniao schludność naszych ciał przez długie lata – od starożytności aż po czasy współczesne. Okazało się, że największą wagę do czystości przykładali ludzie starożytni, najmniej o czystość dbali w średniowieczu. Zabawne opowieści przewodnika o historii higieny oraz możliwość użycia eksponatów były dopełnieniem zabawy. Dzieci dowiedziały się jak wyglądała kąpielw średniowieczu. Zobaczyły przedmioty służące do kąpieli i prania z ubiegłych stuleci ( tarka, balie, stuletnie wanny, kijanki do bicia bielizny ), a nawet stroje kąpielowe. Obejrzały XIX – wieczny pokój kąpielowy i kolekcję mydeł, mogły wejść do wielkiej drewnianej balii. Prawie wszyscy, po raz pierwszy w swoim życiu, zobaczyli jak wyglądała pralka Frania, czy muszla klozetowa sprzed 100 lat. Po zakończeniu prezentacji w muzeum, każdy otrzymał pięknie zapakowane własnoręcznie wykonane mydło.  Cała wyprawa w odległe i współczesne czasy była pouczającą historią mydła i brudu. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Manufaktury Słodyczy – Karmelowa Kraina. Tu dzieci na własne oczy przekonały się jak przebiega proces produkcji słodyczy. Mogły również spróbować własnych sił i samodzielnie wykonać smaczne lizaki. Dzieci pełne wrażeń po obejrzeniu spektaklu, zaopatrzone w pyszne lizaki, pachnące mydełka wróciły do domu.

    tekst. A.Pachulska

  • Konkurs „Jesienna Kompozycja” rozstrzygnięty!

    23 prace zgłoszono w konkursie plastyczno - technicznym pt. "Jesienna kompozycja" skierowanym do uczniów klas I-III i oddziału przedszkolnego. Celem konkursu było wykonanie zgodnej z tematem pracy plastycznej bądź technicznej, płaskiej lub przestrzennej dowolną techniką. Prace zgłoszone do konkursu okazały się bardzo pomysłowe, piękne i estetycznie wykonane. Podziwiając talenty i zaangażowanie jury w składzie: p. M. Purczyńska, p. Beata Siudak, p. R. Koniec  miało nie lada orzech do zgryzienia. 5 listopada 2019 r. wręczono nagrody

    i dyplomy w konkursie „Jesienna kompozycja”. Wyróżniono 6 prac, które zostały wykonane przez  dzieci  z oddziału przedszkolnego: Izę Wiśniewską, Nikolę Lewandowską, Marcelinę Pozorską, Kacpra Demskiego, Nikolę Rybacką. Prace wykonane przez uczniów klas I-III nagrodzono

    w dwóch kategoriach:

    Prace płaskie:

    I miejsce: Adam Hemmerling (klasa I)

    II miejsce: Kamil Pawlicki (klasa II), Patryk Szlachciak (klasa II)

    III miejsce: Maksymilian Pachulski (klasa III), Martyna Pawlicka (klasa II)

     

    Wyróżnienia dla: Wiktora Wika (klasa II) i Mikołaj Knopiński (klasa I)

    Prace przestrzenne:

    I miejsce: Artur Siwiak (klasa I)

    II miejsce: Mikołaj Kaczmarek (klasa III), Lena Wika (klasa II)

    III miejsce: Nadia Purczyńska (klasa I), Mikołaj Kinowski (klasa I)

    Pozostali uczniowie otrzymali upominki za udział w konkursie.

    tekst. A.Pachulska

  • Święto Niepodległości w naszej szkole

    Listopadowe obchody odzyskania niepodległości symbolizują miłość do Polski, przypominają jej burzliwe dzieje, walkę o wolność - są symbolem bohaterstwa i męstwa pokoleń które, niestety już odeszły. W dniu 8.11.2019r uczniowie  klasa V wraz z wychowawcą panią Marzeną Chodołą – Halaburdą  Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy, szkoły, w której na co dzień młodzi ludzie uczą się czym jest patriotyzm i poznają chwalebne czyny wybitnych Polaków, żołnierzy i dowódców, zaprosili wszystkich  do obejrzenia i wysłuchania przygotowanego z okazji święta Odzyskania Niepodległości programu artystycznego. Nie zabrakło wierszy oraz pieśni o charakterze patriotycznym. Na uwagę zasługiwał występ Pawła Szlachciaka, który ślicznie zaśpiewał utwór Chłopców z Placu Broni „Kocham Wolność, ”równie pięknie zaśpiewały uczennice Wiktoria Kwiatkowska, Marcelina Pozorska, Sara Wełnicka, Aleksandra Pachulska, pozostali również zasługują na pochwałę i uznanie.  Uczniowie przypomnieli zebranym historię naszych pradziadów, którzy ratowali najcenniejsze wartości: kulturę, język, obyczaje, religię. Przedstawienie przyniosło wiele wzruszeń zwłaszcza po występie zaproszonych z tej okazji gości pani Małgorzaty Nowak z mamą i córkami  , które wystąpiły  wspólnie  deklamując „Katechizm polskiego dziecka”. Przedstawienie zakończyło się wspólnym zaśpiewaniem przez zebranych pieśni patriotycznej. Po przedstawieniu głos zabrała pani Dyrektor Marzena Wessołowską. Przedstawienie było okazją do  refleksji na temat, jacy jesteśmy?, czego pragniemy?, dokąd w życiu dążymy?

    tekst. M.chodoła-Halaburda

     

  • Spotkania z Astronomią, film ,,Legiony"

    Dnia 4 listopada uczniowie klas V-VIII udali się do bydgoskiego Multikina na ,,Spotkania z astronomią '' oraz film ,,Legiony".

    Astronomia to pasja i dziedzina nauki zarazem. Te niełatwe , ale jakże ciekawe zagadnienia w niezwykle interesujący sposób przedstawił p. Aleksander Trębacz- astronom z Oxfordu. Przybliżył najważniejsze pojęcia astronomiczne, zwłaszcza dotyczące gwiazd, ponieważ tematem tegorocznego ,,Spotkania z Astronomią" były gwiazdy. W ubiegłym roku wzięliśmy udział w spotkaniu na temat Księżyca - w 50. rocznicę lądowania na Księżycu. W ramach Spotkań z Astronomią organizowanych przez astronom.pl-Kraków odbywają się multimedialne prelekcje, dzienne i nocne pokazy nieba, warsztaty astronomiczne, zielone astro-szkoły.

    Kosmos nadal pozostaje tajemnica, ale do jej nieustannego odkrywania zachęciło nas to spotkanie.

    Warto dotrzeć tam, gdzie wzrok nie sięga.

    Następnym punktem programu była projekcja filmu ,,Legiony". Okazała się wspaniałą opowieścią o miłości ,przyjaźni, marzeniach i dojrzewaniu w czasach wojny. Zbiorowy bohater to polscy żołnierze ,którzy na początku XX wieku tworzyli formację będącą zalążkiem naszej przyszłej armii, a zgrabnie wpleciony wątek miłości młodych bohaterów sprawił, że od początku do ostatnich scen filmu oglądaliśmy go z niezwykłym przejęciem i ekscytacją. Fascynowały spektakularne sceny bitew pod Rokitną i Kostiuchnówką, zdjęcia, efekty specjalne, niezła ścieżka dźwiękowa oraz gra  przedstawicieli aktorskiego młodego pokolenia.

    Po tych duchowych przeżyciach i niezwykle ekscytujących doznaniach wszyscy udali się na posiłek do restauracji McDonalds, po czym zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.

    To był niezwykle udany wyjazd i z pewnością w sercach i umysłach naszych uczniów zostawił trwały ślad.

    Tekst: T. Stańczyk, M. Wessołowska

  • Samorząd sprzedawał smaczne rogale

    W dniu 8.11. 2019r. Samorząd Uczniowski z okazji zbliżającego się święta świętego Marcina zorganizował sprzedaż rogali. Z tego miejsca bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę a szczególnie tym którzy upiekli rogale p. Dyrektor Marzenie Wessołowskiej, p. Annie Pachulskiej, p. Agnieszce Kemnitz, p. Marzenie Halaburda, p. Dominice Tecław, p. Wojciechowskiej, uczennicy Julii Kiżewskiej z całego serca dziękujemy.

  • "Biesiada myśliwska"

     Hubertus, hubertowiny  to  święto myśliwych, , leśników i jeźdźców, organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego, zwykle w okolicach 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 3 listopada.                                 Dnia 05.11.2019r. w naszej szkole dobyła się "Biesiada myśliwska" ,którą przygotowała klasa III z wychowawcą. Zgodnie z ceremoniałem myśliwskim  biesiada rozpoczęła  się  sygnałem myśliwskim "Powitanie" i  zakończyła  sygnałem "Pożegnanie". Zaproszeni goście : p.Witold Tomaszewski, p.Beata Heinz i p.Zygmunt Siwiak mieli okazję wysłuchać myśliwskich piosenek biesiadnych w pięknej scenerii lasu i ogniska. Nie zabrakło też życzeń i podziękowań dla naszych gości - do tradycyjnego Darz Bór dołączamy życzenia powodzenia we wszelkich przejawach aktywności łowieckiej oraz poszanowania etyki, kultury i tradycji łowieckiej zgodnie z duchem idei  patrona św.Huberta.

    tekst. L.Kręgielska


  • Obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych

    W październiku  w naszej szkole obchodziliśmy  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem corocznej akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie Święta bibliotek, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, integrację środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.  Do udziału w projekcie zaproszono wszystkie klasy,  dyrekcję szkoły, wychowawców, nauczycieli. Klasy,,0’’, I i II wraz  z wychowawcami uczestniczyły w ,,Imprezie czytelniczej”, podczas której uczniowie klasy VIII wprowadzili ich w świat baśni.  Projektowi towarzyszyła  wystawa o  Janie Pawle II, którą obejrzały wszystkie klasy wraz z opiekunami. Dla uczniów klas III-IV został zorganizowany konkurs plastyczny pt: ,,Moja zakładka do książki”, w którym I miejsce zdobył Maksymilian Pachulski z kl.III, II miejsce – Wiktor Baranowski z klasy IV, III miejsce ex aequo Paweł Ciemnoczołowski i Norbert Rocławski z kl.IV.

    Dziękujemy serdecznie dyrekcji naszej szkoły za inaugurację przedsięwzięcia i zakup nowych lektur szkolnych , a nauczycielom i uczniom za udział w projekcie. W podejmowanych działaniach zawsze niezastąpiona jest młodzież, wielkie podziękowania dla uczniów klasy 8 za pomoc w organizacji ,,Imprezy czytelniczej”.

    tekst.B.Pater

  • Spotkania profilaktyczne i wręczenie kart rowerowych

    Październik jest bardzo dobrym czasem na spotkania poświęcone profilaktyce. Na zaproszenie pedagoga szkolnego Roberta Koniec do Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy przyjechali policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią oraz dzielnicowa z Komisariatu Policji w Kcyni mł. asp. Milana Prajs.

    Policjant sierż.sztab. Marcin Plich w swoich spotkaniach z dziećmi rozmawiał o podstawach bezpiecznego poruszania się po drogach, uczył przedszkolaków przechodzenia przez przejścia dla pieszych, mówił o odpowiednim zachowaniu się na przystankach autobusowych, ważności noszenia odblasków.

    Mł. asp. Zofia Wrzeszcz poruszyła wiele tematów dotyczących problemów obecnej młodzieży. Mówiła o zagrożeniach wynikających z korzystania z portali internetowych, szerzenia hejtu czy sięgania po używki.

    Szkolne spotkania profilaktyczne zakończyły się uroczystym wręczenia kart rowerowych uczniom klasy piątej przez dzielnicową mł.asp. Mileną Prajs.

    Tekst. Robert Koniec.

  • WSTAŃCIE, CHODŹMY !

    Październik jest miesiącem, w którym szczególnie wspominamy św. Jana Pawła II. Powodów jest kilka. 16.10.br. przypadła 41.rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. 13.10.br. obchodziliśmy XIX Dzień Papieski pod hasłem "Wstańcie, chodźmy !". 22.10. to liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. W naszej szkole oprócz katechez i gazetki ściennej w tym roku w ramach Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych pani Beata Pater- nauczyciel bibliotekarz przygotowała wystawę książek o Janie Pawle II oraz książek i  innych publikacji Jego autorstwa. Zwieńczeniem tych wydarzeń była uroczysta akademia w dniu 25.10.2019r. pt.Wstańcie, chodźmy!. Uczniowie w strojach galowych, okolicznościowy wystrój sali podkreślały doniosły charakter tego dnia. Najpierw na podstawie filmu Łukasz- Strażnik Skarbów pomógł nam zrozumieć tajemnicę świętości Jana Pawła II oraz poznać źródło, z którego papież czerpał radość życia- życia trudnego. Począwszy od dzieciństwa, które nie było beztroskie, poprzez okres okupacji, później niełatwy czas powojenny, a potem różne troski ,które go spotykały jako kapłana, biskupa, papieża, aż po ból i cierpienie z powodu choroby u kresu ziemskiego życia.Rybka Ania zwróciła uwagę na wielką wartość jaką jest niesienie pomocy innym- co również mocno podkreśliła i do czego zachęciła w swoim wystąpieniu pani dyrektor. Uczniowie kl.III przygotowujący się do przyjęcia I Komunii Świętej przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym znalazł się też wywiad z Janem Pawłem II o Jego I Komunii. Piosenka kończąca występ nawiązywała do słów "Wstańcie, chodźmy !" i była zachętą do działania, a wzorem do naśladowania niech będzie Papież-Polak.

    Tekst. T.Stańczyk

  • Zapraszamy na filmowe wspomnienia z Oscarowej Gali

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Miłośników Przyrody w Laskownicy
    89-240 Kcynia LASKOWNICA
  • 52/5893754

Galeria zdjęć