"Bo wolność to nie cel, lecz szansa, by spełniać najpiękniejsze sny i marzenia". Pod tym hasłem 8-go listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy III pod kierunkiem p. Beaty Lubianiec recytacją, śpiewem i tańcem oddali hołd poległym za wolność bohaterom oraz wyrazili wdzięczność za życie w suwerennym kraju.
Nowa galeria Pasowanie na ucznia szkoły została dodana do albumu fotograficznego
Dziś 18 października 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania i ślubowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści wspaniale zaprezentowali się przygotowani pod kierunkiem swojej wychowawczyni Anny Pachulskiej. W obecności swoich rodziców, dyrekcji szkoły wykazali się wieloma umiejętnościami i pokazali, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Po podróży do czterech krain, wypiciu magicznego napoju wróżka(w tej roli Lilka Ryżek) zdjęła zły czar rzucony przez wiedźmę (w tej roli Nikola Ziarnik). Uroczystość poprowadzili uczniowie: Paweł Paczkowski i Wiktor Wika. W końcu nadszedł moment uroczystego ślubowania. Następnie Pani Dyrektor Marzena Wessołowska dokonała uroczystego aktu pasowania. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.
Nowa galeria DEN 2024 została dodana do albumu fotograficznego
11 października w naszej szkole uroczyście obchodzono Dzień Edukacji Narodowej, którego mottem była sentencja Elizy Orzeszkowej ,,Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany drugiemu człowiekowi".
Uroczystą akademię przygotowali uczniowie klasy VI pod opieką wychowawczyni p. Marzeny Wessołowskiej- ,,Dziady anno domini 2024 -czyli koszmarny sen znękanego nauczyciela". W oryginalnej scenerii pojawili się : Leń, Wagarowicz i Modnisia, którzy zostali przegnani przez Guślarza -Nauczyciela.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
W naszej szkole w miniony piątek odbył się Światowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji pedagog szkolny Robert Koniec oraz pani Marta Purczyńska zaprosili społecznośc szkolną na "trudną lekcję". Uczniowie klas V i VI zapoznali uczniów z prawami dziecka. Wyświetlona została piosenka poświęcona działalności Organizacji Międzynarodowej UNICEF, gdzie słowa piosenki tłumaczyła nauczycielka języka angielskiego Marta Purczyńska. W panelu dyskusyjnym nauczyciele rozmawiali z uczniami naszej szkoły i prawach i obowiązkach młodych ludzi. Na podsumowanie zajęć wyświetlono film o szkole w Mali prowadzonej przez UNICEF.
tekst. R.Koniec
W Szkole Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy odbyła się „Niepodległościowa Wieczornica”. Uczniowie zaprezentowali się w formie montażu słowno- muzycznego, którą przygotowała pani dyrektor Marzena Wessołowska z klasą szóstą. Młodzi artyści-szóstoklasiści niezwykle wyraziście wcielili się w rolę uczniów, babci oraz rodzica, nauczyciela, żołnierza, księdza , gazeciarza oraz naszej Ojczyzny Polski. Pozostałe osoby pełniły role narratorów i recytatorów. Podsumowaniem była piosenka w wykonaniu uczennicy klasy I Wiktorii Jurek ,, Co to jest niepodległość?”, która wielu z nas poruszyła do głębi i sprawiła ,że w oczach pojawiły się łzy wzruszenia.
Do szkoły licznie przybyli rodzice, z którymi wspólnie odśpiewaliśmy pieśni patriotyczne. W murach naszej szkoły gościł także pan Burmistrz Kcyni Marek Szaruga i pan Piotr Dąbrowski z Towarzystwa Historycznego w Kcyni. Dużą atrakcją po części artystycznej było zwiedzanie stoiska przygotowanego przez Towarzystwo Historyczne w Kcyni oraz kawiarenka z ciastem i kawą przygotowana przez rodziców.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Laskownicy składa serdeczne podziękowania Towarzystwu Historycznemu w Kcyni za zaangażowanie i przygotowanie stoiska podczas szkolnej wieczornicy.
tekst.R.Koniec
9 listopada w naszej szkole miały miejsce niezwykłe obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Zaczęło się od wspólnej fotografii na płycie boiska- cała społeczność szkolna została ustawiona przez naszego plastyka pana Roberta Końca w liczbę 100 . Uczniowie trzymali wzniesione do góry białe i czerwone kartki, które ułożyły się w imponującą flagę Polski. Widok z góry był naprawdę niesamowity.
Następnie odbyła się uroczysta akademia w formie montażu słowno- muzycznego, którą przygotowała dyrektor Marzena Wessołowska z klasą szóstą .Początek to wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu przez uczennicę klasy czwartej Aleksandrę Pachulską. Młodzi artyści-szóstoklasiści niezwykle wyraziście wcielili się w rolę uczniów( Natalia Czyż i Mikołaj Wiśniewski), babci (Wiktoria Stałowska) oraz rodzica (Tomasz Wiącek), nauczyciela (Patrycja Siwiak), żołnierza (Kacper Bączkowski) , księdza (Filip Mróz) , gazeciarza(Pola Koniec) oraz naszej Ojczyzny Polski(Oliwia Rzepecka). Pozostałe osoby pełniły role narratorów i recytatorów(Anna Heymann, Martyna Nowak, Kinga Ciemnoczołowska, Zuzanna Hanyżewska , Julia Wiśniewska i Nicole Panek). Podsumowaniem była piosenka w wykonaniu uczennicy klasy I Wiktorii Jurek,, Co to jest niepodległość?'', która wielu z nas poruszyła do głębi i sprawiła ,że w oczach pojawiły się łzy wzruszenia.
Kolejny punkt obchodów przypadł na godzinę 11.11. Wówczas cała społeczność włączyła się w bicie rekordu Polski w jednoczesnym śpiewaniu czterech zwrotek hymnu. To był niezwykle doniosły i uroczysty moment w całej akademii.
Po tym pozostało nam już wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zaintonowanych przez szóstą klasę przygotowaną perfekcyjnie przez panią Annę Pachulską, do którego przyłączyła się cała szkoła. W specjalnie przygotowanych na Stulecie Niepodległości Polski śpiewnikach znalazły się teksty: ,,Przybyli ułani pod okienko", ,,Ojczyzno ma", ,,Dziewczyno z granatem", ,,Warszawskie dzieci" czy ,,Hej, hej ułani". Całą uroczystość zakończono odśpiewaną na stojąco ,,Rotą''.
Wszystko to odbywało się na tle pięknej scenografii zaprojektowanej przez nieocenionego pana Roberta Końca , któremu tak spektakularny efekt udało się uzyskać przy pomocy panów: Krystiana Wojtalewicza i Jerzego Mroza.
Następnie wręczono nagrody laureatom konkursów: wiedzy ,,Czy znasz swój kraj?'', recytatorskiego ,,Myśląc Ojczyzna...", plastycznego organizowanego przez Zakład Poprawczy w Kcyni oraz bibliotecznego związanego z obchodami październikowego Święta Bibliotek Szkolnych.
Miło nam poinformować, że w konkursie recytatorskim brało udział 36 uczniów naszej szkoły, a laureatami zostali:
-w kategorii wiekowej klas I-III:
I miejsce Zuzanna Pozorska, Sebastian Dziamara z klasy II,
II miejsce Wiktoria Jurek z klasy I i Paweł Wełnicki z klasy II,
III miejsce Oskar Cyganek z klasy III i Lilia Ryżek z klasy I,
-w kategorii wiekowej klas IV-VIII:
I miejsce Michalina Tecław i Nikodem Guzek z klasy VII,
II miejsce Klaudia Pogoda z klasy VII i Aleksandra Pachulska z klasy IV,
III miejsce Wiktoria Kwiatkowska z klasy IV i Agata Tecław z klasy VII.
To były naprawdę niesamowite obchody!
tekst. M.Wessołowska
Hubertus (czy też Hubertowiny) to szczególnie ważny dzień dla myśliwych, jeźdźców i leśników.
Z tej okazji w naszej szkole odbyło się przedstawienie, które obejrzeli zaproszeni goście- pani Beata Hajn oraz pan Zygmunt Siwiak wraz z całą społecznością szkolną. Przedstawienie o Śnieżce i krasnoludkach przygotowali uczniowie klasy IV. Nie była to jednak tradycyjna wersja tej popularnej bajki, lecz jej uwspółcześnienie. W humorystycznych scenkach i przy wesołej muzyce uczniowie opowiedzieli o losach Śnieżki i jej złej macochy. Nie zabrakło również życzeń i podziękowań dla myśliwych, z którymi nasza szkoła od lat współpracuje.
tekst. B.Lubianiec
Dnia 8 listopada w naszej szkole odbyły się zajęcia z edukacji dla bezpieczeństwa z udziałem strażaków z PSP w Szubinie.
Pan Bartosz Andrzejewski w niezwykle profesjonalny sposób zaprezentował uczniom klasy siódmej i ósmej temat dotyczący zagrożeń pożarowych.Szczegółowo omówił przyczyny pożarów , zasady postępowania w trakcie niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia oraz zaprezentował podręczny sprzęt gaśniczy m.in. dokładnie pokazał, w jaki sposób dokonuje się sprawdzenia gaśnic. Wspomniał też o sposobie ewakuacji i o odpowiednim zachowaniu w jej trakcie.
Po prezentacji uczniowie mogli zadawać pytania dotyczące nurtujących ich zagadnień.
Serdecznie dziękujemy panom: Bartoszowi Andrzejewskiemu i Adamowi Gawronowi , których ponownie zapraszamy do naszej szkoły.
Inicjatorką spotkania była dyrektor Marzena Wessołowska -nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa w klasie ósmej.
tekst. M.Wessoowska
W ramach obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości uczniowie kl. V-VIII wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy o Polsce pt."Czy znasz swój kraj?". Wykazali się bardzo dużą wiedzą o naszej Ojczyźnie. I miejsce zajął uczeń kl. VIII Dawid Wieczorek, II miejsce- uczeń kl.V Wojciech Wieczorek, III miejsce- uczeń kl.VII Filip Kwiatkowski. Wyróżnienia otrzymali: Daria Tecław z kl. VIII i Kacper Bączkowski z kl. VI. Podziękowania i gratulacje należą się wszystkim uczniom uczestniczącym w konkursie. Zwycięzcy zostali nagrodzeni podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości.
tekst. T. Stańczyk
,,Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku.I taki jest dzień 1 listopada, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy i tęsknimy.”
W dniu 31 października uczniowie klas VII i VIII wraz z wychowawczyniami wybrali się na cmentarz w Smogulcu. Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. Wyjazd poprzedziła rozmowa dotycząca odpowiedniego zachowania się na cmentarzu. Uczniowie posprzątali Grób Powstańców Wielkopolskich, zapalili znicze. Pogoda dopisywała, słońce oświecało nowe nagrobki oraz stare zapomniane mogiły. Wizyta na cmentarzu i w miejscu pamięci narodowej była niezwykłą okazją sprzyjającą pogłębieniu wiadomości na temat przeszłości naszej ojczyzny. Uczniowie w powadze i zamyśleniu uczestniczyli w tej historycznej wędrówce.
tekst. B.Pater
Z przyjemnością informujemy, że konkurs „LOGOPEDYCZNE EKOZWIERZAKI” został rozstrzygnięty. Do organizatorek konkursu wpłynęło 29 prac. Wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie i zachwycały pomysłowością. Dzieci włożyły dużo wysiłku i serca w swoje dzieła. Doceniamy je wszystkie i dziękujemy za ogromne zaangażowanie!
Oto lista zwycięzców:
I MIEJSCE
II MIEJSCE
III MIEJSCE
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.
tekst. E.Kaczmarek
26.10.2018r. uczniowie kl.VIII w obecności nauczycieli i odświętnie ubranych uczniów , w sali z okolicznościowym wystrojem wykonali montaż słowno- muzyczny pt."Żyje w naszych sercach" poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Podkreślili 40.rocznicę wyboru Polaka-kardynała Karola Wojtyły na Papieża. Mocno wyeksponowano patriotyzm Papieża : "W roku 100 lecia odzyskania niepodległości warto spojrzeć na Jana Pawła II jako na Syna polskiej ziemi i uczyć się od Niego miłości do Ojczyzny, którą nazywał Matką. Bardzo kochał swoją Ojczyznę! Przebywając z dala od niej miał ją zawsze w swoim sercu". Pamiętał słowa wiersza:"Dokądkolwiek los cię rzuci, jakimkolwiek dążysz szlakiem, wiedz, pamiętaj o tym wszędzie, żeś ty zawsze jest Polakiem" .Wśród licznych świadectw o Janie Pawle II przytoczono słowa prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego wypowiedziane na wieść o śmierci Papieża oraz słowa Dalajlamy-duchowego przywódcy tybetańskiego buddyzmu, które podkreślają powszechne przekonanie o wyjątkowości Jana Pawła II. Ufamy, że spogląda na nas z troską i miłością z domu Ojca. Nie ma Go wśród nas lecz "żyje w naszych sercach" !
tekst. Teresa Stańczyk
31 października 2018 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty logopedyczne. W spotkaniu uczestniczyli rodzice dzieci z oddziału przedszkolnego wraz ze swoimi pociechami.
Celem warsztatów było zachęcenie rodziców do wspólnych zabaw z dziećmi oraz wspomagania prawidłowego rozwoju mowy. Rodzice mieli możliwość uczestniczenia w ćwiczeniach praktycznych. Zabawy oddechowe, artykulacyjne, ortofoniczne przysporzyły dorosłym wiele radości. Zaprezentowane zabawy miały na celu zachęcenie rodziców do wprowadzenia na gruncie domowym prostych zabaw logopedycznych. Za wspólną gimnastykę buzi i języka dzieci zostały nagrodzone ołówkami i lizakami. Rodzice otrzymali materiały warsztatowe: notatki z najważniejszymi informacjami i ćwiczeniami, które mogą wykonywać z dziećmi w domu.
Warsztaty przebiegły w bardzo miłej i wesołej atmosferze.
Dziękuję wszystkim rodzicom, pani dyrektor – M. Wessołowskiej, pani A. Lewandowskiej i pani W. Czaja za aktywny udział w spotkaniu.
tekst. E.Kaczmarek
To wyjątkowe wydarzenie, które miało miejsce 12 października 2018 r. na długo zapadnie w pamięci pierwszoklasistów, jako dzień oficjalnego wstąpienia do społeczności szkolnej. Uroczystość uświetnili swoją obecnością goście: dyrektor szkoły pani Marzena Wessołowska, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz cała brać uczniowska.
Główni bohaterowie dnia zaproszeni do występu przez uczniów klasy III: Olgę, Wiktora i Oskara przedstawili program artystyczny przygotowany pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Anny Pachulskiej, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, aktorskie i recytatorskie. I choć zła czarownica (w tej roli Julia Wiśniewska) rzuciła na dzieci zły czar lenistwa to dobra wróżka (w tej roli Natalia Czyż) uratowała dzieci, wysyłając je do czterech krain, w których dzieci musiały wykazać się odwagą by zdobyć cztery symbole. Pierwszym symbolem do zdobycia był klucz wiolinowy. Aby go zdobyć dzieci zachęcone przez Polę Koniec musiały zaśpiewać. Drugim symbolem do zdobycia była pszczoła – symbol pracowitości. Zadanie w tej krainie dla dzieci przygotowała wróżka Martyna Nowak. Aby go zdobyć dzieci musiały posegregować kasztany i żołędzie. Trzecim symbolem było serce oznaczające miłość do ojczyzny. Tutaj towarzyszyła dzieciom wróżka Oliwia Rzepecka, która pytała dzieci o Polskę. W ostatniej krainie w zdobyciu symbolu mądrości – sowy dzieciom towarzyszył Filip Mróz, który sprawdził, czy dzieci znają zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz magiczne słowa. Po powrocie z podróży do czterech krain dzieci wręczyły wróżce Natalii symbole krain, które miały zdobyć. Wróżka za pomocą magicznego zaklęcia i wystrzału kolorowego confetti zrzuciła z dzieci zły czar. Dzieci podczas swojego występu wykazały się wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny i zachowania w ruchu drogowym oraz znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w szkole. Wszyscy zgromadzeni zgodnie stwierdzili, że dzieci mogą zostać przyjęte do społeczności szkolnej. Wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Po uroczystym ślubowaniu na sztandar szkoły, pani dyrektor Marzena Wessołowska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, po czym złożyła najmłodszym i ich rodzicom serdeczne życzenia. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy, legitymacje i książki. Na zakończenie uczennica klasy II Lena Rudzka i uczeń klasy III Wiktor Baranowski złożyli uczniom klasy I życzenia.
Naszym dzielnym pierwszakom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.
tekst. A.Pachulska
Październik jest miesiącem bibliotek szkolnych i jak co roku w tym okresie biblioteka szkolna obchodziła swoje święto. Mając na celu upowszechnienie czytelnictwa i zachęcenie do czytania w naszej Szkole zainicjowane zostały następujące przedsięwzięcia :
Błyskawiczne konkursy z nagrodami
W środy i czwartki na długiej przerwie uczniowie mogli brać udział w błyskawicznych konkursach z nagrodami. Uczniowie podzieleni na kategorie wiekowe z dużą uwagą zmagali się z odpowiedziami na trudne pytania dotyczące bajek, baśni, lektur szkolnych. Każdy uczeń otrzymał nagrodę i słodycze.
Akcja „Wyłącz TV. Poczytaj”
Uczniowie klasy VI i VII w ramach zajęć bibliotecznych wykonali plakaty, które umieszczone na korytarzu szkolnym zachęcały do wzięcia udziału w akcji „Wyłącz TV. Poczytaj”. Miała ona na celu przekonanie całej społeczności szkolnej oraz rodziców do zrezygnowania przynajmniej w jednym dniu z oglądania telewizji i przeznaczenie wolnego czasu na czytanie książek, także tych wypożyczonych z biblioteki szkolnej.
List do rodziców
Uczniowie klas 0-III otrzymali list skierowany do swoich rodziców, w którym zapisane zostały zalety głośnego czytania swoim dzieciom. Ważne było wzbudzenie refleksji nad sposobem spędzania wolnego czasu, oderwanie się od codziennej rutyny i wskazanie wartości, jakie daje czytanie książek.
Wystawa ,,Książki minionych epok”
W dniach 17.10 do 19.10. uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami mieli okazję obejrzeć wystawę starych książek. Najstarsza książka pochodziła z 1885 roku.
Dzień postaci bajkowych oraz głośne czytanie bajek
19 października w naszej szkole mieliśmy okazję gościć postacie z różnych bajek. Stało się to za sprawą uczniów z klas 0-III,którzy przebrali się . Były Księżniczki, Czerwone Kapturki, Kot w butach, Rycerze, Pszczółki, Czarnoksiężnicy i wiele innych postaci, których nie sposób wymienić.
W tym dniu odbyło się również spotkanie, na którym zaproszeni goście głośno czytali ulubione bajki ze swojego dzieciństwa. W tym miejscu pragnę podziękować pani dyrektor M.Wessołowskiej, p.I.Kurdelskiej, p.D.Rudzkiej i p.J.Makarewicz za przyjęcie zaproszenia i wspólną zabawę.
Akcja „Podaruj książkę bibliotece”
Chcąc wzbogacić księgozbiór naszej biblioteki zwróciliśmy się z prośbą do dzieci, rodziców i nauczycieli o włączenie się do akcji „Podaruj książkę bibliotece”. Przez cały październik uczniowie przynosili w darze do biblioteki książki nowe lub przeczytane, ale w dobrym stanie. Zachęcał do tego plakat informacyjny na korytarzu.
Zebraliśmy 65 egzemplarzy. Do akcji przyłączyli się uczniowie z klas: VI, VII, VIII oraz rodzice. Zgromadzone książki zostaną wpisane do zbiorów biblioteki. Każdy, kto podarował książkę otrzyma dyplom oraz upominek. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie DZIĘKUJEMY!
Rozdanie nagród w konkursie ,,Moja ulubiona baśń” odbędzie się 7 listopada.
Chcielibyśmy również poinformować, że nasza biblioteka wyładniała a stało się to dzięki remontowi, który we własnym zakresie przeprowadziła p. E.Kaczmarek i p.B.Pater. Zapraszamy do odwiedzin biblioteki w nowej odsłonie!!!
tekst. B.Pater
Dnia 11 października uczniowie klas I- III uczestniczyli w warsztatach pod nazwą „WIEM, ŻE ZDROWO JEM” zorganizowanych przez fundację Flandria w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Uczniowie samodzielnie tworzyli piramidę zdrowego żywienia oraz omawiali wpływ poszczególnych produktów na zdrowie człowieka. Warsztaty zakończyły się wspólnym posiłkiem przygotowanym przez uczniów z różnorodnych owoców.
tekst. B.Lubianiec
Pod takim hasłem uczniowie Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy wzięli udział w akcji organizowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle. W ramach tej akcji zaproszony został do naszej szkoły pan Witold Tomaszewski , który przeprowadził pogadankę z uczniami na temat znajomości grzybów jadalnych i trujących. Następnie w ramach akcji ,,Sprzątanie świata’’ uczniowie wraz z wychowawcami wysprzątali okolice szkoły i leśniczówki.
Bardzo serdecznie dziękujemy panu leśniczemu za przybycie do naszej szkoły i przekazanie cennych informacji na temat grzybów.
tekst. W. Nowakowska-Chróścińska
REGULAMIN LOGOPEDYCZNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „LOGOPEDYCZNE EKOZWIERZAKI”
Temat konkursu: „Logopedyczne Ekozwierzaki”.
Organizatorzy: p. Lilianna Kręgielska i p. Edyta Kaczmarek.
Czas trwania konkursu: 01.10 – 19.10. 2018 r.
Konkurs adresowany jest do dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów z kl. I-III.
Celem konkursu jest: utrwalanie prawidłowej artykulacji, rozwijanie słownictwa, a także indywidualnych zdolności twórczych, kształtowanie i promowanie postaw sprzyjających trosce o środowisko naturalne.
Na konkurs należy złożyć pracę ilustrującą zwierzątko zawierające w nazwie trudną głoskę wykonaną z materiałów ekologicznych, surowców wtórnych.
Format pracy dowolny. Technika dowolna. Praca może być płaska lub przestrzenna.
Każda praca musi być zaopatrzona z tyłu w metryczkę. Metryczka powinna zawierać: imię i nazwisko dziecka, klasa.
Prace należy dostarczyć do p. L. Kręgielskiej lub p. E. Kaczmarek.
Komisja konkursowa wybierze najciekawsze prace. Od decyzji komisji nie ma odwołania. Wyłonienie zwycięzcy i ogłoszenie wyników nastąpi w ciągu 2 tygodni od ukończenia konkursu.
Po zakończeniu konkursu prace nie będą oddawane uczestnikom i przechodzą na własność organizatora.
Przewidujemy atrakcyjne nagrody dla laureatów.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy.
Biorąc udział w konkursie uczestnik potwierdza, że wyraża zgodę na wszystkie zasady zawarte w regulaminie.
W październiku br. biblioteka szkolna organizuje obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
Impreza ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, zachęcenie do częstszych odwiedzin biblioteki, przeciwdziałanie uzależnieniom od mediów, integrację rodziców ze szkołą.
Zapraszamy do współpracy i prosimy o wsparcie naszych działań poprzez:
- w miarę możliwości, codzienne czytanie dzieciom książek. Wystarczy 20 minut!,
- włączenie się do akcji „Wyłącz TV. Poczytaj”,
- udział w akcji „Podaruj książkę bibliotece”,
- sponsoring nagród na konkursy organizowane w czasie trwania święta.
Program obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
Ekspozycja gazetki promującej MMBS w holu szkoły.
Wystawa starych książek, wydanych w latach 1880 – 1960 ( wystawa udostępniona dla wszystkich zainteresowanych w dniach 17.10. – 19.10.).
Zajęcia biblioteczne.
Szkolny konkurs plastyczny dla klas I-II pt. ,,Moja ulubiona baśń”, III i IV pt. „Książka- okno, przez które można zobaczyć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość” , dla klas V-VIII ,,Reklama Biblioteki”. Rozstrzygnięcie 26. 10. 2018r..
Błyskawiczne konkursy, zagadki, krzyżówki z nagrodami 10 i 17 października (środy) na przerwie o 11.30, dla klas II – IV, 11 i 18 października (czwartki) dla klas V-VII
„Podaruj książkę bibliotece”- przez cały miesiąc przyjmujemy książki( szczególnie mile widziane lektury szkolne) nowe lub przeczytane, w dobrym stanie, które wzbogacą księgozbiór biblioteki.
Włączenie się całej społeczności szkolnej oraz rodziców do akcji „Wyłącz TV. Poczytaj”. List do rodziców o zaletach czytania dzieciom (klasy I-III). Ekspozycja plakatów wykonanych na zajęciach bibliotecznych(klasy IV-VIII).
Dzień postaci bajkowych ( 19.10.) dla klas 0 – III połączony z głośnym czytaniem bajek przez osoby dorosłe.
Podsumowanie akcji: gazetka, wystawa prac konkursowych, zdjęcia i opis przebiegu na str. WWW szkoły (po 28. 10.).
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody uczestniczyli w pierwszym, szkolnym rajdzie rowerowym, który odbył się w piątek. Rajd był podsumowaniem współpracy szkoły z policją, a celem było propagowanie bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem. Uczniowie klas V-VIII pod opieka opiekunów przejechali odcinek z Laskownicy do Kowalewka.
Dzisiejsze wydarzenia dla uczniów naszej szkoły miało być świętem. Uczyliśmy ich teorii i egzaminowani byli z praktyki podczas zdawania na karty rowerową. To właśnie podczas tego rajdu z rąk policjanta z Komisariatu Policji asp. Bartosza Królczyka otrzymali oni pierwszy ważny dokument uprawniający ich do jazdy rowerem. - powiedział nauczyciel techniki i pedagog Robert Koniec.
Szkolny rajd był jednocześnie akcją policji pt "Bezpieczna droga do szkoły". Policjanci w wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji udzieli przed wyjazdem instruktażu nauczycielom oraz uczniom. Zwrócili uwagę na zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy w grupie oraz podkreślili ważność zdobytych uprawnień jaką jest karta rowerowa. Policjanci nadzorowali przejazd grupy rowerowej.
Miejscem docelowym była strzelnica Jednostki Specjalistycznej w Kowalewku, gdzie odbyło się wręczenie kart rowerowych oraz święto pieczonego ziemniaka. Komendant Krzysztof Napieralski wraz z druhami przeprowadził pokaz broni wojskowej, uczniowie zwiedzili strzelnicę oraz zjedli upieczone w ognisku ziemniaki i kiełbaskę.
Dziękujemy funkcjonariuszom policji za wspólną akcję. Komendantowi Jednostki Specjalistycznej w Kowalewku dziękujemy za gościnność i pokaz broni, dziękujemy Panu Tomaszowi Czopek ze Stalówki za przekazane naszym uczniom ziemniaki. Zawsze stawiamy na bezpieczeństwo dlatego wszyscy uczniowie byli ubrani w odblaskowe kamizelki. Dziękujemy Burmistrzowi Kcyni panu Markowi Szarudze za przekazanie 15 kamizelek z logo Gminy Kcynia. Dziękujemy przede wszystkim rodzicom naszych uczniów, którzy zawsze chętnie włączają się w szkolne działania.
tekst.R.Koniec
REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI PATRIOTYCZNEJ W SETNĄ ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI PT.,,MYŚLĄC OJCZYZNA…’’
1.Organizatorzy
Szkoła Podstawowa im. Miłośników Przyrody w Laskownicy- nauczyciele poloniści.
2. Cele konkursu:
-poszerzenie znajomości twórczości patriotycznej poetów polskich,
-rozwijanie zainteresowań literackich,
-poszukiwanie literackich wzorców i wartości istotnych w życiu człowieka,
-kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich,
-kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich,
-poszerzanie znajomości faktów historycznych,
-upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci i młodzieży,
-zainteresowanie uczniów poezją,
-uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
3. Uczestnicy:
Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-III i IV-VIII Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy
- każdy uczestnik prezentuje po jednym wybranym wierszu o tematyce patriotycznej , którego czas prezentacji nie może przekraczać 5 minut,
-możliwa jest recytacja wiersza z podkładem muzycznym, charakteryzacją lub rekwizytem.
4. Kryteria oceny
Powołana komisja dokona oceny według następujących kryteriów:
-dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,
-interpretacja tekstu,
-kultura słowa,
-ogólny wyraz artystyczny(uzasadniony gest sceniczny, element ruch, strój).
5. Warunkiem udziału jest zgłoszenie uczestnictwa w konkursie u swojego nauczyciela polonisty.
6. Termin konkursu : 26 października 2018r.
7. Miejsce: Szkoła Podstawowa im. Miłośników Przyrody w Laskownicy
8. Godzina rozpoczęcia konkursu: 8.00.
9. Nagrody :
-laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody rzeczowe , pozostali uczniowie dyplomy
-wręczenie nagród i występ laureatów konkursu nastąpi podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości dnia 9 listopada 2018r.
10. Organizatorzy informują o możliwości prezentacji utworów przez laureatów konkursu podczas ,,Wieczornicy patriotycznej” w dniu 12 listopada 2018r.
ORGANIZATORZY SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ DO UDZIAŁU W KONKURSIE.
W środę 19 września uczniowie klas V-VIII wyjechali na wycieczkę do kina Helios w Bydgoszczy, gdzie obejrzeli film DYWIZJON 303. Ta filmowa lekcja historii za dlugo zapadnie w pamięci naszych uczniów. Film bardzo spodobał się naszym uczniom. Koordynatorem wyjazdu była Pani Beata Pater.
tekst. R.Koniec
W piękny, wrześniowy dzień uczniowie naszej szkoły zdawali egzamin praktyczny na karte rowerową, który przeprowadził dzielnicowy Komisariatu Policji w Kcyni asp. Bartosz Królczyk. Uczniowie klas V,VI.VII i VIII podczas egzaminu z jazdy pokonywali specjalnie zaprojektowany tor.
Koordynatorem egzaminu był nauczyciel techniki Robert Koniec, który część teoretyczną egzaminu przeprowadził jeszcze przed wakacjami. W najbliższym czasie uczniowie otrzymają upragniony dokument jakim jest karta rowerowa.
Za pomoc w przygotowanie toru do egzaminu dziękujemy Panom: Jerzemu Mrozowi oraz Jarosławowi Kurtysiakowi a naszemu kierowcy Panu Krystianowi Wojtalewiczowi dziekujemy za zdjęcia zrobione podczas egzaminu.
tekst. R.Koniec